Konya sanayisi, Teknoloji Kiralama ile “kazanan taraf” oldu

Konya sanayisi, Teknoloji Kiralama ile “kazanan taraf” oldu

Akif Tosun - TEZMAKSAN/ Konya Genel Müdürü

“Türkiye sanayisinin aftermarketi ve KOBİ Başkenti diye tabir edilen Konya’da üretim gerçekleştiriyoruz. TEZMAKSAN’ın Teknoloji Kiralama uygulamasıyla yatırım yapan firmalar, olarak kendimizi ‘kazanan taraf’ olarak görüyoruz.  Teknoloji Kiralama uygulaması sayesinde üretim alanımız esneklik kazandı ve sermayemizi tüketmemiş olduk. Uygulama ile hiçbir bürokratik sıkıntıyla karşılaşmadık. Bakım ve servis hizmeti TEZMAKSAN’a ait oldu ve kira bedelinin içerisinde yer aldı. Bu şekilde maliyetimizi kurtararak verimlilik sağladık.” 

2008 yılında üretime başladık. Daha önce yedek parça ve vana üretiminde endüstri mühendisliği yaptım. Radikal bir kararla kendi işyerimi kurdum. Ardımızda dokuz yılı devirmişiz bile… Resmen sıfırdan başladık diyebilirim. 80 m2’den 1000 m2’ye ulaştık.  TEZMAKSAN’la 2010 yılından beri tanışıyoruz. Goodway TS 150 ilk tezgahımız… Kurumsal yapısı, servis hizmeti ve ödeme kolaylıkları bizi TEZMAKSAN’a daha da yakınlaştırdı. Ağırlıklı olarak otomat ve revolver işleri yapmaktayız. Siparişe göre üretim yaptığımızdan proje bazlı çalışıyoruz. 

Proje bazlı çalışan firmalar için teknolojiyi satın almak yerine kiralamanın avantajlı olduğunu gördük. Gerçi bunu görmemizi TEZMAKSAN sağladı. Teknoloji Kiralama uygulamasını bize duyururken aynı bizim gibi proje bazlı özel üretim yapan firmalar için oluşturulmuş nitelikli fizibilite çalışmalarıyla karşımıza çıktı. Fizibilitede gördüğümüz tablo bizim için oldukça cazipti. Taktir edersiniz ki sermaye maliyeti bizim için çok önemli. Vadeli çalışıp finansal sıkıntılarla karşılaşıyorduk. Şimdi ise ev kirası öder gibi makine kiralıyorum.  Zaten aldığımız tezgahın seneler sonra ikinci el değeri düşüyor. Bu yüzden satın alma, proje bazlı iş yapan firmalar için avantajlı olmuyor. Üstelik Teknoloji Kiralama ile servis, kurulum, bakım gibi maliyetleri üzerinizden otomatik olarak atıyorsunuz. 

TEZMAKSAN’dan Goodway SW 32 Kayar Otomat kiraladık. Tezgahı gelip kurdukları gibi etkili bir eğitim de verdiler. Bu şekilde tezgah ile operatör birbirine alıştı. Hiç kayar otomatımız olmadığı için ince uzun parçalara cevap veremiyorduk. Bu şekilde önemli bir eksiğimiz giderilmiş oldu. Kayar otomat ile ürün çeşitliliğini artırdık. Çift spindle sayesinde çok etkin çalışıyor. Hammaddeden nihai ürün alıyoruz. Ayrıca tezgahın başında operatör bulunmak zorunda değil… 

Yılda 6 milyon küçük parça üretiyoruz. Bu teknoloji bize hep lazımdı ancak sürekli erteledik… TEZMAKSAN,  Teknoloji Kiralamanın avantajlı olduğuna bizi ikna etmese belki de böyle devasa bir teknoloji parkurumuzda hiç yer alamayacaktı. Sayesinde üretim alanımız esneklik kazandı ve sermayemizi yememiş olduk. Tezgah bir hafta içinde geldi, kuruldu, çatır çatır üretime başladı. Hiçbir bürokratik sıkıntıyla karşılaşmadık. Bakım ve servis hizmeti TEZMAKSAN’a ait… Maliyetimizi kurtararak verimlilik sağladık. 

Sektörde çalışmaya “El işçiliği” ile başladım. 1983 yılıydı. Firmamız ise 2006’da bir üniversal freze ile üretime başladı. Dört yıl sadece acemiliğimizi atmakla uğraştık. 2012 yılında ise TEZMAKSAN sayesinde ileri teknolojileri makine parkurumuza kattık. Bu, seri üretimimiz için de oldukça önemli bir süreçti. 

Spor amaçlı av tüfeğinin yedek parçalarını üretiyoruz. Kilit, mekanizma, taşıyıcı kol, kabza, tetik gibi parçaları ürettiğimizden hassasiyet sağlayan teknolojilere ihtiyacımız var. Bilirsiniz ki firmamızın bulunduğu Beyşehir, silah-tüfek sanayisinin başkentidir. Bulunduğumuz bölgede rekabet yoğun olduğundan hatalı parça üretme ve yavaşlama lüksümüz yok. Bu da bize alanında en hassas işlemeyi en seri şekilde gerçekleştirecek teknolojiyi gerektirdi. Üstelik belli bir süre için belli bir üretim yapacağımızdan yani proje bazlı üretim yapacağımız için tezgahı satın alma, avantajlı görünmüyordu. İşte bu noktada devreye TEZMAKSAN’ın Teknoloji Kiralama uygulaması girdi. Daha önce de aldığımız pek çok TEZMAKSAN markası var. TEZMAKSAN’la beş yıldır sıkıntısız çalışıyoruz. Artık aile gibiyiz. Spor amaçlı tüfeklerin yedek parçalarını üretmekte ve müşteri talebine göre proje bazlı çalışmaktayız. TEZMAKSAN’ın Teknoloji Kiralama uygulamasının işimize yarayacağını düşündük. Proje bazlı çalıştığımızdan teknolojiyi kiralamak, satın almaya göre daha avantajlı görünüyordu. Bu sebeple Dahlih MCV 1020 BA kiraladık. Bu tezgahtan paso kaldırması, hızı ve ilerlemesi konusunda oldukça memnunuz. Hassas parça işlemede ölçü kaçırmıyor ve üretimimizi yarı yolda bırakmıyor. Yüksek talaşa girebilmesi de bizim için ayrıca önemli…

 

Kiraladığımız Dahlih MCV 1020 BA’nın takım ömrü ve yüzey kalitesi rakiplerine göre çok daha iyi… Hiçbir kuruş ödemeden tezgah kuruldu, tıkır tıkır çalıştı. İlk taksiti, tezgah üretime başladıktan 30-35 gün sonra ödedik. Yani resmen gerçekleştirdiği üretimle tezgah, kendi kirasını kendisi ödedi. Hiçbir bürokratik ve gümrük prosedürü olmadan tezgah bizim oldu. Bu şekilde zaman kaybetmedik. Kira bedelini “Gider” olarak gösterebildiğimizden mali tablolarımız olumsuz etkilenmedi. Bu avantajlar bizi tekrar Teknoloji Kiralama uygulamasına yönlendiriyor. Ne diyelim, yatırımcıya ve işi olan sanayiciye böyle bir uygulamayı kazandırdığı için “TEZMAKSAN sağ olsun.” 


Son Sayımız
Machine Tool Express Sayılar
Machine Tool Express Sayı 94
Machine Tool Express Sayı 93
Machine Tool Express Sayı 92
Machine Tool Express Sayı 91
Machine Tool Express Sayı 90
Machine Tool Express Sayı 89
Machine Tool Express Sayı 88
Machine Tool Express Sayı 87
Machine Tool Express Sayı 86
Machine Tool Express Sayı 85tr
Machine Tool Express Sayı 85en
Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 21
İlanlar
Abone Ol

Haber bültenimize abone olarak sektör haberlerden ve size özel fırsatlarımızdan haberdar olmak için tıklayınız.