Cevher Döküm, Teknoloji Kiralama ile yüzde 25 kapasite artışı yaşadı

Cevher Döküm, Teknoloji Kiralama ile yüzde 25 kapasite artışı yaşadı

Malumunuz üzere sanayiciler için yatırım yapmak için uygun şartların oluşmasını beklemek her zaman çok mümkün olmuyor. TEZMAKSAN’ın geliştirdiği Teknoloji Kiralama, proje bazlı yatırım yapacak firmalara birebir uygun bir uygulamadır. İzmir’de kurulduğu 1955 yılından bu yana Otomotiv sanayisine hizmet veren ve parça üreten Cevher Döküm, tercihini yaptı ve TEZMAKSAN Makine ile teknoloji kiralama konusunda el sıkıştı.

Cevher Döküm, Teknoloji Kiralama ile yüzde 25 kapasite artışı yaşadı

Firmanızı yakından tanıyabilir miyiz?
Cevher Metal Sanayii Hüseyin Özyavuz tarafından 1956’da İzmir’de kuruldu. En başlarda alüminyum dökerek traktör basamakları, jant gibi basit döküm işlerine girdik. 2002 yılında ortaklar ayrıldı ve yeni bir oluşuma gittik. Alanında uzman ve dünya çapında isim sahibi tedarikçilerimiz için silindir kapak, manifold, karter, braket, kompresör gövde, pompa gövdesi, debriyaj karteri vb. çeşitli motor ve aktarma organı parçaları ürettik. Yani otomotiv sanayisine parça üretiyor ve hizmet veriyoruz. Fabrikanın döküm kısmı 24 Ağustos 2016’da NEMAK grubuna satıldı.
Teknoloji kiralamaya nasıl karar verdiniz?
2008’den sonra global kriz dolayısıyla firma olarak finansal zorluklar yaşadık. Ondan önce de teknik olarak gereksinim arttı. Sonuçta makine yapamadığınız ülkede “sanayi var” diyemezsiniz. Üreticinin sorunlarını çözecek bire sanayi politikası da henüz tam olarak mevcut değildir. Uzun süre şirketimize yatırım yapılamadı. Şirketin ihtiyaçları ve finansal gücü asla yeni teknoloji girişine müsaade etmedi. Bu sebeple 11 yıl boyunca Cevher Döküm’e işleme bölümüne yeni teknoloji girmedi.
Bu noktada TEZMAKSAN devreye girmiş olmalı…
TEZMAKSAN, ülkemiz takım tezgahları ve makine sektöründe çok yeni bir uygulama olan Teknoloji Kiralama konusunda en uygun çözümü ve fiyatı bize sundu. Anladığımız kadarıyla Teknoloji Kiralama uygulamasının fizibilite çalışması çok iyi yapılmış. Bize, karşılaşacağımız avantajlar bir rapor halinde sunuldu. Bir ay gibi kısa bir süreye rağmen avantajlı çıkacağımıza dair sinyaller aldık ve “Madem ki makine alamıyoruz, hiç kullanılmamış yüksek teknolojili tezgahları kiralayalım” dedik. Kötü bir ev almaktansa uygun kira bedeli  ödeyerek daha iyisinde yaşamak akıllıca diye düşündük. TEZMAKSAN uzlaşmak için teklif verdi. Biz de TEZMAKSAN’ın yol göstericiliğiyle ilerledik. Bu da bize artılarıyla geri döndü.
Hangi firmalar Teknoloji Kiralama uygulamasını kullanabilir?
İşi olan firmalar, mevcut ekonomik durum sebebiyle her zaman doğru yatırımı yapamayabiliyor. Hele ki sanayiciyseniz hayatta her zaman istediğimiz ölçütte gelişmiş teknolojiye yatırım yapamayabiliyoruz. Bu durum firmaları demorolize ediyor. Ancak bu uygulama ile istediğiniz ölçütlerde, ihtiyaca yönelik ve kapasiteye uygun yatırım gerçekleştirebiliyor. Nakit sıkıntısı çeken ancak işi olan firmalar için üretimlerini devam ettirmek adına teknoloji kiralama Teknoloji kiralama yatırım bazlı üretim yapacak olan firmalara birebir uygun bir  uygulamadır. Biz şu ana kadar herhangi bir dezavantajı ile karşılaşmadık. Ancak yatırım yapmak için uygun şartların oluşmasını beklemek her zaman çok mümkün olmuyor. Teknoloji Kiralama uygulaması bize iyi geldi. Bu anlamda iş yapacak olanlara aynı uygulamayı öneririz.
Teknoloji Kiralamanın avantajlarından faydalandınız mı?
Ülkemizde iyi bir sanayi politikasının olmadığını söylemiştik. Bunları da revize etmek gerektiğine inanıyorum. Böyle bir sürece gidilirse teknoloji de sürekli gelişir. Batma aşamasından döndük. 11 yıl boyunca yeni teknoloji girmemiş bir sanayi tesisi düşünün. İşte o biziz! Teknoloji yatırımı yaptığınızda bazı bürokratik işlemler için uzun süre beklemek zorunda kalıyorsunuz. Ancak teknoloji kiraladığınızda gümrükte bekleme gibi sıkıntılarla karşılaşmıyorsunuz. Kiralanacak tezgahların stokta hazır bulunması da bizim için avantaj oldu. Kiralama yaparken 6-7 ay gümrük ve bürokrasi ile işimiz aksamıyor. Buyüzden teknoloji kiralama ortaklığından çok memnunuz.

 

Teknoloji Kiralama uygulamasından sonra Cevher Döküm’de neler değişti?

Teknoloji kiralama uygulamasına başlayıp 5 Eksenli Yatay ve Dikey İşleme Merkezleri kiraladığımızdan beri yüzde 25 artış oldu. Beklentimiz arttı. İşgücü açısından da daha uygun bir çözüm yoluna gittik. Fiyat gerçekten uygun geldi ve çözüm beklentimiz arttı. Toyoda FH500J, Kaoming KMC 1500 ve bir adet daha Toyoda FH500J kiraladık. İlk tezgah yaklaşık bir aydır üretim yapıyor ve bu kadar kısa süreye rağmen yaklaşık yüzde 25 oranında artış yaşadık.

Uygulamadan memnun musunuz? Tekrarlamak ister misiniz?

Kiraladığımız tezgahlar muazzam… Çok iyi ve problem çıkarmadan çalışıyorlar. Durmaların ve iş kaybının önüne geçildi. 2017’de kalıphanemizdeki seri üretim için proje bazlı 5 adet yatay işleme merkezi tezgahı daha kiralamayı düşünüyoruz. Yeni patronumuzun teknolojiye yatırım politikası gereği yeni tezgah yatırımlarımız daha gerçekleşecek. Bu noktada TEZMAKSAN’ın size Teknoloji Kiralama hususunda başka destekleri oldu mu? Yıllardır işbirliği yaptığımız ve artık sektördeki hatırı sayılır tecrübe ve bilgi birikimine güvendiğimiz TEZMAKSAN’ın tüm faaliyetlerini ilgiyle izliyoruz. Ancak eğitim faaliyetlerini ayrıca bir hayranlıkla yakından takip ediyoruz. Teknik eğitim konusunda fark yaratıyorlar, kaynak oluşturuyorlar; hem kaynakları hem eğitim faaliyetleri ile sektörümüzü aydınlatıyorlar. Biz de Cevher Döküm olarak kurumun yayınlarını kendi bünyemizde okuyor ve okutuyoruz. TEZMAKSAN, Teknoloji Kiralama uygulaması konusunda kafamızdaki her soruya çok doğru cevaplar verdi. Yeni bir uygulamadan bahsedildiğinde insanın aklında ister istemez bazı soru işaretleri oluyor. Ancak net yanıtlar verdiklerinden ve bu konuda sağlam bir fizibilite çalışması yürüttüklerinden karar verme aşamasındaki soru işaretlerimiz ortadan kalktı. Anlaşma sürecinde iki tarafı da mağdur etmeyecek kolaylıklar sağlandı. TEZMAKSAN, sektördeki farkını tekrar ortaya koydu ve normalde bir haftalık tezgah kullanım eğitimini, Tezgah-operatör adaptasyonunu tam anlamıyla gerçekleştirmek için, TEZMAKSAN Servis ekibinin özverili çalışmalarıyla üç hafta sürdü. Bu şekilde firma operatörlerinin tezgaha alışması ve hakimiyeti sağlandı.

Pekiyi, teknoloji kiralayacak firmalara neler önerirsiniz?

​ Firmalar proje bazlı yatırım yapmak istiyor ancak bütçelerini sıkıntıya sokacak bir alımdan imtina ediyorsa kiralama yoluna gidebilirler. Öncelikle TEZMAKSAN ile irtibata geçip bir fizibilite çalışması yapmalılar. Teknoloji Kiralamanın ne olduğunu ve nasıl uygulandığını öğrenmeleri çok önemli... Beklentilerini çok iyi şekilde sıralamalı ve bu beklentiler konusunda TEZMAKSAN’la uzlaşmaları çok önemli. Neyi, nasıl üretmek istediğinize göre sizlere önerilmiş teknolojileri inceleyin. Çünkü TEZMAKSAN gerek sektör gerek ise müşterilerinin şikayet ve önerilerine çok gerçekçi yaklaşan ve tabiri caizse nokta atışı ile çözüm önerileri getiriyor. Zaten firmalar, teknoloji kiralama ile aniden değişen mali tabloları karşılaştırdığında çok daha karlı bir işin içinde olduklarını anlar ve teknoloji kiralama uygulamasını özümser


2020 Mart-Nisan Sayımız
Machine Tool Express Sayılar
Machine Tool Express Sayı 89
Machine Tool Express Sayı 88
Machine Tool Express Sayı 87
Machine Tool Express Sayı 86
Machine Tool Express Sayı 85 EN
Machine Tool Express Sayı 85
Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 21
İlanlar
Abone Ol

Haber bültenimize abone olarak sektör haberlerden ve size özel fırsatlarımızdan haberdar ol.