Brother’ı işletmemizde görmek bize daha çok güven veriyor

BYMED Genel Müdürü Bayram Bayraktar: “Firmamız, bünyesinde bulunan 9 eksen hareket kabiliyetine sahip kayar otomat ve dik işlem CNC cihazları ile başta medikal, dental, havacılık ve ısıtma-soğutma-havalandırma (HVAC) olmak üzere farklı endüstriyel alanlarda da alt yüklenici olarak kapsamlı ve uygulaması zor, hassas üretim parçaları için özgün çözümler sunuyor. Bu yıl ‘KOSGEB KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı’ kapsamında hazırladığımız projenin, 8 binden fazla firma arasında Türkiye çapında en iyi proje seçilmesi mutluluk yaşattı. Bu gururu, çözüm ortağımız TEZMAKSAN’ın da paylaşması firmamızı ayrıca memnun etti.”

Firmanızdan bahseder misiniz? Bymed Nasıl Kuruldu?​
2004 yılında dental ve medikal sektörlere hassas parça üretimi yapmak için BYMED’in ilk temellerini attım. Amacım, kaliteli ve hassas parça üretiminde bir fark yaratabilmekti ve bugün geldiğimiz noktada hep daha fazlasını hedeflemekteyiz. Kurulduğumuz günden beri büyük sanayi kuruluşlarına alt yüklenici olarak başarılı bir şekilde çözüm ortaklığı yapıyoruz ve hassas ölçülerde yüksek kaliteli üretim yapabilmenin sağladığı tanınmışlık ile ülkemize değer katan bir iş yapmanın verdiği haklı gururunu çalışma arkadaşlarımla yaşamaktayım. Yaptığımız başarılı çalışmalar ve teknoloji yatırımları ile büyüyerek, başta yine dental ve medikal olmak üzere, savunma, otomotiv, havacılık, ısıtma-soğutma gibi farklı sektörlere de hizmet vermeye başladık. Halihazırda, İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde bulunan modern fabrika binamızda hizmet vermekteyiz.
BYMED hangi alanda üretim yapıyor?
Yüksek hassasiyet gerektiren işleri, gelişen teknolojileri yakından takip ederek, makina parkurumuzda bulunan 9 eksen hareket kabiliyetine sahip CNC makinalar ve yılların vermiş olduğu tecrübe ile kaliteli, zamanında ve hatasız olarak üretip değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Alt yüklenici olarak, farklı endüstriyel alanlarda titanyum, paslanmaz çelik, pirinç, alüminyum ve PEEK gibi çok çeşitli malzeme cinslerini şekillendirerek işlenecek, kapsamlı ve uygulaması zor, hassas üretim parçaları için özgün çözümler sunmaktayız.
Brother dik işleme merkezi aldınız. Bu teknolojiyle makina parkurunuzda neler değişti?​
Üretilen ürünün kalitesi, mühendislik ve işçilik kadar tezgahın kalitesi ile de doğru orantılıdır. Mühendislik, işçilik ve tezgâh bir işin yapımında olmazsa olmazlardır. Ancak, bunu tecrübe ile harmanlayınca işin gerçek kalitesi ortaya çıkar. Makina parkuru
yapılacak işin niteliğinde son derece önemli bir yere sahiptir. Makinalarınız ne kadar iyi olursa olsun eğer yapılacak işe uygun değilse bu işletmenin rekabet edebilirliğinizi azaltacaktır. Bu sebepten, Brother’ın en doğru tercih olduğunu düşünüyoruz. Brother’ı işletmemizde görmek bize daha çok güven veriyor.

Faaliyet yaptığınız piyasadaki rekabet ortamı hakkında neler düşünüyorsunuz?
Piyasadaki rekabet gün geçtikçe artıyor ve ticaret zorlaşıyor. Günümüzde artık firmalar karlılıklarını kısa sürede ve kaliteli işler yaparak elde ediyor. Bu ise, güncel teknolojiyi takip eden firmaların her zaman diğerlerinden bir adım öne geçmesini sağlıyor. Size benim her zaman dile getirdiğim bir örnek vereyim; İngilizcede birbirine benzeyen ve çoğu zaman da karıştırılan iki kelime var, “Effectiveness” yani “Etkililik” ve “Efficiency” yani “Verimlilik”. Bir tanesi “Doğru işi yapma” diğeri ise “İşi doğru yapma” anlamına geliyor. İşte bu iki kelimenin kısa özetinin, iş hayatında başarı ve zorlu rekabet ortamında hayatta kalabilmek için anahtar olduğunu düşünüyorum.
İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında BYMED olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? KOSGEB KOBİGEL projesinde birinci oldunuz bahseder misiniz?

BYMED olarak KOSGEB ve TÜBİTAK projelerine önem veriyoruz. Çeşitli dönemlerde hazırladığımız projelerle desteklerden faydalanıyoruz. Bu yıl “KOSGEB KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı” kapsamında “Üretim ve İhracatta Teknoloji Seviyesi Yüksek, Katma Değerli Ürünlerin ve Kobilerin Payının Artırılması” alanında hazırladığımız proje 8000’den fazla firma arasında Türkiye çapında en iyi proje seçilip ödüle layık görülerek bize büyük bir mutluluk yaşattı.

​Ayrıca, KOSGEB’in genel destek projeleri adı altında sunduğu nitelikli eleman, yurt dışı fuar katılım, yazılım, katalog ve reklam desteği gibi birçok başlığı kapsayan desteklerle ilgili halen devam eden çalışmalarımız mevcut. Bugün itibariyle daha önce Türkiye’de hiç üretilmemiş birçok ürünün projesini yürütmekteyiz.

Şahsen, devlet ve üreticiler olarak, birleştirici ve herkesin kazanacağı çözümleri beraber bulmamız gerektiğine inanıyorum. Bu sebepten, bu tip destekler işletmeler için çok önemli bir gelişme olanağı sunmakta.

Genel olarak baktığımızda çok kaliteli üretim yapan tıbbi cihaz üreticileri mevcut ülkemizde. Ama yine de tıbbi malzeme pazarının yüzde 90’ı ithalata dayalı. Bu zorlu koşullarda yürek gerektirici bir iş ve yatırımlar yapan, cesur üreticilerin devlet tarafından daha çok desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Destekler artarsa, daha çok ürün ülkemizde üretilebilir ve istihdam oranı arttırılabilir. Kaliteniz iyiyse, ürünlerinizin performansları tatmin edici ise yerli ürünler neden tercih edilmesin.


Etiketler: kayar otomat   brother   dik işleme   cnc   kosgeb   kobigel   bayram bayraktar   bymed   güven   

Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 21
İlanlar
Ücretsiz Abone Olun
2018 Tasarım ve Kodlama Tezmaksan A.Ş.