FARK YARATAN ÇÖZÜMLER - Machine Tool Express Dergisi

FARK YARATAN ÇÖZÜMLER

CNC Torna ve Kayar Otomatlar’da ön hazırlık olmadan takım içerisinden kesme sıvısı nasıl verilir?

CNC Torna ve Kayar Otomatlar’da ön hazırlık olmadan takım içerisinden kesme sıvısı nasıl verilir? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üretimi yapılan parçalarda hepimizin ortak karşılaştığı birtakım sorunlar mevcuttur. Bu sorunlardan biri de delik delme operasyonudur. Bir de delik boşluğa patlamıyorsa yani kör delikse ve de çap - boy oranı fazlaysa, insanı işin içinden çıkılmaz durumlara getirip çıldırtabiliyor.

Çalıştığım iki projede C,Y eksenli torna ve kayar otomat makinelerimizde, kör ve derin delik delme işlemi ile karşılaştım. Makinalarda içten su verme hazırlığı da yoktu. İlk denemelerim eski usul dıştan soğutma ve gagalama yaparak sonuç almaya çalışmaktı fakat başarılı olamadım. Çünkü gerek takım ömrü gerekse parça işleme zamanı bizim için uygun değerlerde değildi. Konu hakkında biraz araştırma yapınca İsviçre merkezli Rego-Fix firmasının inovatif bir çözümü olan re-Cool dikkatimi çekti. Makinalarda takım içerisinden su verme hazırlığı dahi olmasına gerek kalmadan takım içerisinden kesme sıvısı verme ya da takım üstünden püskürtme yöntemi ile soğutma yapabiliyorsunuz. İşin en can alıcı noktası, bunu hem sabit takımlarınızda hem de tahrikli takımlarınızda ön hazırlık gerektirmeden kullanabilme opsiyonudur. İlk başta “Hadi canım, olur mu öyle şey!” diye düşünebilirsiniz ama oluyor ve de çok kolay ve hızlı bir şekilde oluyor. Sadece makinada kullanmakta olduğunuz pompanın minimum 5bar basınca sahip olması gerekiyor. “Üst limit nedir?” diye sorarsanız 150bar’a kadar çıkabiliyorsunuz. Takımları bağladığınız takım tutucuların sadece pens somununu değiştirip küçük bir hortum bağlantısı ile takımınızı içten su vermeli hale getirebiliyorsunuz. Devreye almak ve uygulamaya geçmek de bu kadar kolay ve basit, konuyu daha detaylı görebilmeniz için haber içeriğinde vermiş olduğumuz kare kodu taratıp uygulama videosunu izleyebilirsiniz. 

​​

Gelelim “bu ürüne nasıl ulaşırız” sorusunun cevabına:

Rego-Fix firmasının Türkiye temsilcisi “Fikret Erdoğan ve Ortakları” firmasıdır.

Konu hakkında detaylı bilgi almak için firma ile irtibata geçebilirsiniz: www.fikreterdogan.com / info@fikreterdogan.com 

 


Etiketler: tezmaksan   cnc torna   kesme sıvı   

Sayı 72
Sayı 74
2018 Tasarım ve Kodlama Tezmaksan A.Ş.