Belgin Madeni Yağlar’dan, tezgahlarınız için kimyasal çözüm önerileri - Machine Tool Express Dergisi

Belgin Madeni Yağlar’dan, tezgahlarınız için kimyasal çözüm önerileri

Belgin Madeni Yağlar mühendislik ekibi, soğutma sıvılarının takım tezgahlarında kullanılması için uygun şekilde dolumun nasıl yapılması gerektiğini ve bu konuda unutulmaması gereken detayları anlattı. Her zamanki gibi metal işleme sıvıları ve madeni yağlar için birlikte çözüm paketleri öneren Belgin Madeni Yağlar’dan bu konuda değerli bilgiler aldık.

​​

Öncelikle soğutma sıvıları takım tezgahlarında prosese göre değişen konsantrasyonlarda ve su ile karıştırılarak kullanılan metal işleme sıvılarıdır. Su ile karıştırıldıktan sonra ise emülsiyon adını alırlar. Emülsiyonların hazırlandıktan sonra stabil olarak kalması ve proseste uygun performansı sağlaması için emülsiyonların uygun şekilde hazırlanması ve sistematik kontrolünün yapılması oldukça önemlidir.

Servis ömrü dolmuş bir emülsiyonun yeniden hazırlanması veya yeni aldığınız tezgahın emülsiyonunun kurulumunda dikkat edilmesi gereken birçok parametre vardır. Şimdi bu parametreleri adım adım sizlerle paylaşalım. İster yeni alınan tezgahın temizliği ve hazırlanması, isterse servis ömrü dolmuş bir emülsiyonun dezenfeksiyonu sonrası yeniden hazırlanması olsun, ilk aşama her iki durum için de aynıdır. ​

 

1) Tezgah Hacmi 

Öncelikle emülsiyon hazırlanacak tezgahın depo hacminin, tezgah kataloglarından bulunması; eğer katalog değerlerine erişilemiyorsa hacminin ölçülerek hesaplanması ilk adımdır. Emülsiyonu hazırlarken ne kadar soğutma sıvısı ve ne kadar su kullanacağımız konusunda tezgah hacmi bize yol gösterecektir. 

2) Yeni tezgahlar

Eğer hazırlayacağımız emülsiyon, yeni alınmış bir takım tezgahına doldurulacaksa, tezgahlar deniz aşırı ülkelerden taşındığı için tezgah aksamlarının sevk esnasında paslanmaması için tezgahın belirli noktalarında koruyucu yağlar bulunur. Söz konusu koruyucu yağlar, solventli bez ile silinerek temizlenmelidir. 

3) Temizlik

Emülsiyon tankındaki kirlerin ve el ile ulaşılamayacak noktalardaki koruyucu yağların da temizlenmesi önemlidir. Bunun için düşük konsantrasyonda hazırlanacak emülsiyon ile makinenin kısa süreli sirküle ettirilmesi ve emülsiyonun bertaraf edilmesi gerekir. Bu şekilde yapılacak ön makine temizliği, yeni hazırlanacak emülsiyonun servis ömrü açısından oldukça önemlidir. Eğer servis ömrü dolmuş bir emülsiyon temizlenecekse, önce mutlaka uygun şekilde sistem temizliği yapmak gereklidir. 

4) Kimyasal Dezenfeksiyon

Bu yüzden emülsiyonun kimyasal dezenfeksiyonu sonrası mekanik temizliğinin yapılması maksimum emülsiyon ömrü için önemlidir. Kimyasal dezenfeksiyon için eski emülsiyonun içerisine kirlilik durumuna göre emülsiyon hacminin, minimum yüzde 0,5 – maksimum yüzde 3 olacak şekilde sistem temizleyici ilave edilir. Sistem temizleyicinin, emülsiyon akışının en iyi olacak noktasından ilave edilmesi önerilir. İlave sonrası minimum 8 – maksimum 24 saat süre ile emülsiyonun sirküle ettirilmesi gerekir. Sirkülasyon esnasında tezgahta parça işlenmeye devam edilebilir. 

5) Eski Emülsiyonun Bertarafı 

Sonrasında tezgahtaki kirli emülsiyon, bertaraf için, çevre koşullarına uygun bir şekilde atık sahasına götürülmek üzere boşaltılır. Bakteri üremiş eski bir emülsiyonun 1 litresi, yeni hazırlanacak 1 tonluk emülsiyonu 103 bakteri ile aşılayabilir; bu nedenle eski emülsiyonun depoda hiç kalmadığından emin olunmalıdır. Emülsiyon tanktan dışarı alındıktan sonra tezgah deposundaki talaşlar ve kirlilik için uygun şekilde mekanik temizlik yapılır. Bundan sonraki aşamalar, ister yeni tezgahta emülsiyon hazırlama, ister servis ömrü dolmuş emülsiyonun yeniden hazırlanması olsun her iki durum için de geçerlidir. ​

A. Durulama 

Mekanik temizlik veya yeni tezgahta solventle koruyucu yağların silinmesi işlemlerinden sonra durulama için düşük konsantrasyonda yüzde 1 gibi durulama emülsiyonu hazırlanarak tezgah pompasının çekebileceği seviyeye kadar doldurulur. Yaklaşık 30 dakika kadar sirküle ettirilir ve sonrasında atık sahasına uygun bir şekilde götürülmek üzere durulama yapılan emülsiyon boşaltılır. Depoda emülsiyon kalmayacak şekilde, depo ve tezgah aksamları kurulanır.

B. Yeni Emülsiyon Hazırlama

Artık yeni emülsiyonun hazırlanması için uygun ortam oluşturulmuştur. Soğutma sıvısı seçimi, işlenen malzeme, kullanılan su, proses ve tezgah özellikleri vb. belirlenen parametrelere yapılır. Ayrıca prosese göre konsantrasyon belirlenir. Hem soğutma sıvısı seçimi hem de prosese göre konsantrasyon seçimi uzmanlık gerektirir. Lütfen unutmayın; Belgin uzmanları bu konuda yardımcı olmak için size bir telefon kadar yakındır. Operasyona göre belirlenen konsantrasyonu elde etmek için uygun şekilde emülsiyon hazırlanması emülsiyon ömrü bakımından önemlidir. ​

• Tezgah hacmine göre uygun konsantrasyonda oransal dozaj pompaları ile emülsiyon hazırlamak en uygun yöntemdir. Oransal dozaj pompaları üzerinde “% konsantrasyon değerleri” markalanmıştır. İlgili konsantrasyon için oransal dozaj pompası ayarlanır. Bu sayede su ve yağ en uygun şekilde karışmakla birlikte, manuel hazırlamada ortaya çıkacak yüksek veya düşük konsantrasyon, karışım esnasında etrafa yağ sıçraması gibi olumsuzluklar yaşanmaz. Karışım direkt olarak makine haznesine doldurulacağı için fazladan işçilik önlenir. 

• LÜTFEN UNUTMAYIN: Önce Su Daha Sonra Yağ

Eğer kullanılabilecek bir karıştırıcı bulunmuyor ise uygun hacimde temiz bir haznede önce su daha sonra yağ ilavesi ile karıştılarak emülsiyon hazırlanmalıdır.

Bu işlemin tersi emülsiyonun stabilitesini ve performansını etkileyecektir.

• Ayrıca emülsiyonun daha kolay şekilde karışımının sağlanması için emülsiyonu oluşturmak için kullanılacak su sıcaklığının 20°C civarında olmasına dikkat edilmelidir.

• Manuel hazırlamada emülsiyonun homojenliğinden emin olmak için işleme başlamadan en az 5 dakika daha karıştırmaya devam edilmelidir.

• Emülsiyonun hazırlandığı tarih not edilmeli, daha sonra karşılaştırmalar yapabilmek için emülsiyondan numune alınarak analizleri yapılmalı ve sonuçlar kayıt altına alınmalıdır. 

• Emülsiyon hazırlanıldıktan sonra refraktometre yardımı ile konsantrasyon ve pH düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Umuyoruz ki bu bilgiler sizler için faydalı olacaktır.

Daha detaylı bilgilenmek ve uygulama adımlarını görmek isterseniz http://www.belginoil.com/tr/ teknik-hizmetler/31/Teknik-Destek-Hizmetleri adresinde bu konuda sizler için hazırladığımız filmleri izleyebilirsiniz.

Sosyal medyada tercihiniz hangi mecra olursa olsun bizi takip etmenizi tavsiye deriz. 

NOT: Hazırlanan emülsiyonların nasıl kontrol edileceği hakkındaki yazımız bir sonraki makalemizde size yol gösterecektir.


Etiketler: tezmaksan   tezgahlar için kimyasal çözüm   belgin madeni yağlar   

Sayı 72
Sayı 74
2018 Tasarım ve Kodlama Tezmaksan A.Ş.