Vizyonunu teknoloji, doğruluk ve güvenilirlik üzerine kuran bir marka: FPT Industrie

TEZMAKSAN Ürün Sorumlusu Onur Şengöl, İtalyan mühendisliğinin dev temsilcilerinden FPT Industie’ye TEZMAKSAN müşterileriyle gerçekleştirdiği yolculukta tanık olduğu yeni teknoloji uygulamalarını anlattı.
Her yıl Nisan ayında tüm dünyadaki endüstri tutkunlarına kapılarını açan FPT’ye öncelikle bir teşekkür ile başlamak istiyorum yazıma.

Yılları aşan ilişkilerimiz ve her yıl düzenli etkinliklerine katıldığımı bir firma FPT INDUSTRIE S.P.A. Kendi sektörünün şampiyonluk yarışının içinde. Gerçekleştirdiğimiz yolculukta yanımızda değerli katılımcılarımız Dünya Kalıp, Netsan, Dipsan firma yetkililerimiz de vardı. Venedik Havaalanı’na iner inmez direkt fabrikaya gittik. Padova ve Venek’in tam arasında kalan FPT Industrie’ye, yaklaşık 1 saatte ulaştık.
Köklü İtalyan mühendisliğine sahip bir firma FPT Industrie. 1969’dan beri var olan firma, özellikle orta ve büyük tipmakine üretimi sağlayan FPT, ürün yelpazesini kendi geliştirdiği ve satın aldığı bazı markalar ile destekliyor. İlk işe başladıklarında bir spindle merkezi olan FPT’nin bu konudaki tecrübesi çok büyük. Hatta kendi ürünlerinin spindle tamirleri için yaklaşık 500 m2 bir alanları mevcut.
DinoX, Dinox350, DinoMax gibi orta büyük ölçeklerdeki makinelerini tüm dünyaya pazarlıyorlar. Hatta çok meşhur İtalyan araba markalarının kalıpçıları, bu makineler ile üretim gerçekleştiriyorlar. Bu makinelerin en önemli özelliği: Uzun eksenlerinde lineer motor teknolojisi kullanmak... Bu teknoloji ile büyük ebatlı tezgahların boşa geçen ve uzun süren G0 hızlarını desteklemek.
Sadece köprü tipi tezgahta değil borverk tipi makinelerde de CASTEL, KENTA ve SPIRIT modellerini sunuyor son kullanıcılarına. Firmanın Türkiye Sorumlusu Marco Peruzzo ile görüştüğümüzde geçen yıl ürünler bazında ciddi bir artış yaşadıklarını söylüyor. Özellikle havacılık sektöründe büyük tip makinelere ihtiyacın yüksek olduğunda, bu yönde yapılan yeni makine SCUDERIA’yı birlikte inceledik. TVS ve TULCE spindle opsiyonları ile sunulan bu makinede; 10.000, 18.000, 20.000 ve 28.000 devir seçenekleri sunuluyor. Ayrıca 3 eksen ve 5 eksen seçenekleri de mevcut… X ekseninde 2,500 mm’den 8.000 mm kadar seçenekleriniz mevcut. Y ekseni 3500 mm ile istenilen ölçüyü yakalıyor. 1300 mm Z eksen hareketi özellikle ihtiyaçlarınızı tek makinede yakalama şansı sunuyor size. 
Firma, yaklaşık tüm makinelerde Heidenhain ve Siemens’i tercih ediyor ve bu konuda kontrol panellerine tam anlamıyla adapte. Hatta kendi yazılım ekipleri, işlerini kolaylaştıran bazı yazılımları da geliştirmişler. Yaklaşık 6 saat süren sunumlarda sırasıyla: Firmanın tarihi, vizyonu, gelecek planları, spindle teknolojisinde geldikleri nokta, imalat prosesleri, satış ve satış sonrası hizmetlerin değerleri müşterilere aktarıldı. Benim en çok hoşuma giden noktalardan biri spindle test merkezi. Herkesin görebileceği şekilde tasarlanmıştı. Her spindle özellikleri yazıyor ve sürekli çalıştırılarak test ediliyordu. Venedik’te olup da kanalları görmemek olmazdı. İyi düşünülmüş bu organizasyonda, tersane yakınlarından başlayan ve Saint Marco meydanında sona eren güzel bir gemi gezisi yaptık. Akşam yemeği ile biten gemi yolculuğu, meşhur Saint Marco gezisi ile son buldu. 


Etiketler: fpt industrie s.p.a   dipsan   netsan   

Eylül - Ekim Sayımız
Machine Tool Express Sayılar
Machine Tool Express Sayı 86
Machine Tool Express Sayı 85 EN
Machine Tool Express Sayı 85
Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 21
İlanlar
Abone Ol

Haber bültenimize abone olarak sektör haberlerden ve size özel fırsatlarımızdan haberdar ol.