TEZMAKSAN, JIMTOF 2018 Fuarı’nı gözlemledi

Bu yıl 29’uncusu düzenlenen uluslararası Japonya Takım Tezgahları Fuarı’na (JİMTOF) JTEKT firmasının davetlisi olarak TEZMAKSAN Satış Direktörü Erdinç Koç ve TEZMAKSAN Müşteri İlişkileri Koordinatörü Yalçın Paslı katılım gösterdi. Koç ve Paslı, 1-6 Kasım tarihleri arasında ziyaret ettikleri JIMTOF 2018 Fuarını birçok yönüyle değerlendirdi.

TEZMAKSAN Satış Direktörü Erdinç Koç:
“JIMTOF’un trendleri, klasik yerine özel tezgahlar oldu
​”
Dünyadaki önemli fuarlardan JIMTOF, yine her zaman olduğu gibi yurt içi ve yurt dışından oldukça fazla ziyaretçiyi çekti. Üretici firmaların son teknolojilerini sergiledikleri fuarda, son dönemde ilginin yükseldiği hibrid tezgahlardaki artış dikkat çekiciydi. Bizim de pazarda hissettiğimiz; taşlama tezgahlarına olan talep ve firmaların klasik ürünleri yerine özel tezgahları sergileyerek farklılık yaratmaya çalışmalarıydı. Özellikle davetlisi olarak gittiğimiz JTEKT’in standında sergilenen taşlama tezgahları ve dişli açma tezgahı gerçekten çok dikkat çekiciydi. Türkiye’de temsilciliğini yaptığımız bir başka firma olan Brother’ın da standı dikkate değerdi. Speedio Serisine eklemiş olduğu F600X1 modeliyle Türkiye’de de talep göreceğini düşünüyorum. Bir başka temsilciliğini yapmakta olduğumuz Mitsubishi firması, yeni modelleriyle birlikte en çok dikkat çeken ve ziyaretçisi bulunan stantlardan birisiydi. Tayvan’nın en büyük köprü tipi tezgah üreticisi ve bizim de Türkiye’de ürünlerini sattığımız Kao-Ming, fuara katılım gösteren ender Tayvan firmaları arasında yerini alıyordu. Türkiye’den tek katılımcı olan Baykal firmasının standını ziyaret ederek Satış ve Pazarlama Yönetisici Bertan Tümer’le yaptığımız görüşmede, ürünlerine gösterilen ilginin yüksek olduğunu ve fuara katılımdan dolayı memnuniyetlerini paylaştılar. Fuar sonrasında dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 50 kişilik bir heyetle ziyaret ettiğimiz JTEKT’in fabrikasında üretimi devam eden FH 600 5 eksenli yatay işleme merkezi, zorlu parçaların üretimini; çok daha farklı bir platforma taşıyarak imalatçı firmaların rekabet gücünü artıracaktır. Sanırım bu tezgahı önümüzdeki yıl Türkiye’deki müşterilerimizle tanıştırabileceğiz. Yine birçok firmada olmayan dökümhanesi, firmanın ürün kalitesini çok daha farklı bir yere taşımaya devam ediyor.

 

Görüştüğümüz kişiler fuardaki ziyaretçi sayısının bir önceki fuara göre artış gösterdiğini paylaştılar. Dolayısıyla teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin sektörel fuarlar halen daha büyük bir güç olarak faaliyetlerine devam edecek görünüyor. Hibrid teknolojilere ilgi, oldukça fazlaydı. Sanırım bunun arkasında yatan sebeplerden biri de, bu teknolojilerin henüz yolun başında olmasından dolayı oluşan meraktı. Asıl ilgimi çeken, geçtiğimiz yılki EMO Fuarı’na göre firmaların; akıllı teknolojilere çok daha fazla yatırım yapmalarıydı. Hemen hemen her stantta IOT teknolojileri ile ilgili çalışmalar ve sunumlar yer alıyordu. TEZMAKSAN olarak 2 yıl öncesinden çalıştığımız akıllı üretim sistemleri konusunda ne kadar ileri görüşlü olduğumuzu da bu fuarda anladım. Sunulan sistemler KAPASİTEMATİK ile paralellik göstermekle birlikte, bizim yaptığımız çalışmaların daha kapsamlı ve geliştirilmiş olduğunu gördüm. Aynı şekilde ziyaret ettiğimiz JTEKT fabrikasında da benzer sistemle, üretim süreçlerinin takip edildiğini görünce; dünya ile rekabet etmekte olan üretici firmalarımızın çok önemli bir eşikte olduğunu düşünüyorum. Zira verimliliğin en önemli kriterlerinden biri, makine verimliliğinden geçmektedir. Bir ekonomist olarak söylemeden geçmek istemiyorum; fuarda ziyaret ettiğimiz hemen hemen bütün stantlarda çay, kahve, su ve küçük paketlerde sunulan atıştırmalık dışında herhangi bir ikram bulunmuyordu. Kişi başına düşen milli geliri 47 bin dolar olan Japonya ve kişi başına milli geliri 10 bin dolar civarında olan ülkemizi ve MAKTEK Avrasya Fuarı’nda müşterilere yapılan ikramları kıyaslayınca; doğru olanı kimin yaptığı konusunda ister istemez soru işaretleri oluşuyor.


Etiketler: mitsubishi   brother   Kao-Ming   5 eksenli yatay işleme merkezi   fh 600   f600x1   jtekt   jimtof 2018 fuarı   

Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 21
İlanlar
Ücretsiz Abone Olun
2018 Tasarım ve Kodlama Tezmaksan A.Ş.