Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu: Covid-19’un Üretim, Otomasyon ve Robotlaşmaya Etkisi

Covid-19 un Üretim, Otomasyon ve Robotlaşmaya Etkisi

Bir dünya krizine neden olan Covid-19 salgını, sadece bugünü değil geleceği de şimdiden şekillendiriyor. Salgın sosyal hayatın dinamiklerine yeni kurallar getirirken, iş yapma biçimlerini değiştirdi; ayrıca seyahat, ulaşım, tüketim başta olmak üzere bütün alanlarda yeni normlar oluşturdu. Salgın tam anlamıyla ortadan kalkınca elbette kimi normlarda geri dönüşler yaşanacak. Bununla birlikte, kimi sistemler daha ileriden yeniden biçim alacak. Çünkü salgın, ülkelere, şirketlere ve hükümetlere böylesi olası durumlara karşı hazırlıklı ve dayanıklı olunması gerektiğini anlattı ve bu da yüzlerin teknolojiye, makinalaşmaya, otomasyona ve yerli üretime daha fazla dönmesini sağladı. Hindistan ise yaşadıklarıyla değişimin en net fotoğrafını önümüze koyuyor. 

Hatırlayacaksınız; çok da uzak olmayan bir geçmişte, 2017-2018 yıllarında, Hindistan ekonomisi endüstride deyim yerindeyse altın çağını yaşıyordu. Ancak bu altın çağ sadece iki yıl sürdü ve 2019 yılı itibariyle ülke çöküşe geçti. Yaşanan çöküşün pandeminin etkisiyle birleşerek 2020 yılını kabusa dönüştürmesi bekleniyordu. Ülke, sahip olduğu Covid-19’lu sayısı ile aslında o kabusu yaşıyor; ama başka bir alanda ise büyük bir başarıya imza atmış durumda. Ne büyük ironi?​

Hindistan hükümeti, nisan ayında ekonomi ve üretimdeki dayanıklılığı artırıp şirketleri desteklemek adına bir takım düzenlemelere gitti. Geçici olarak kredi borçlarını erteledi, küçük ve orta boy işletmelere ekstra % 20 oranında kredi desteği verilmesini sağladı, kısa çalışma sistemini destekledi. Bütün bunların sonucu olarak imalatta ana üretim malı olarak kullanılan ve makineleri yapan makineler olarak tanımlanan CNC Takım Tezgahlarına bir talep oluştu.

Bitmedi; tarım sektöründe yaşanan eksik iş gücü sebebiyle traktör başta olmak üzere diğer tarım aletlerine olan talebin artması da takım tezgahına ilgiyi iyice yukarılara taşıdı. Otobüs ve tren gibi toplu taşıma halen cazip olmadığı için motosikler, scooter vs. talebi patladı, bu da çift tekerlek sektöründe üretime dolayısı ile takım tezgahlarına yönelimi iyice arttırdı.

Çin’den ithalata baskı uygulanması da yerli üretime pozitif anlamda destek oldu. Ayrıca Hindistan - Çin sınırındaki gerilimden ötürü Hindistan hükümeti, silah ithalatını küçülttü; ancak yerli milli silah üretimi bütçesini artırarak ateşli silah ve füze üretimini desteklemeye başladı. Halihazırda Pakistan ile olan sorunlar da bu fikri destekledi. 

Bu gelişmelerde elbette oluşan atmosferi sürekli pozitif anlamda destekledi. Hindistan bir adım daha ileri giderek Çin’de yatırım yapan Japon şirketlerine Hindistan’a taşınmaları karşısında ekstra teşvikler uygulama kararını açıkladı. İkinci çeyrekte % 28 daralma gösteren Japon ekonomisi için böylesi bir hamle görmezden gelinemezdi. Amerika’ya fason üretim yapan bir çok yatırım  Çin’den Hindistan, Vietnam ve Malezya gibi ülkelere geçmeye başladı.

Evet, Hindistan şu anda Covid-19 pandemisinde ulaştığı sayı ile dünya üçüncüsü ve muhtemelen yakın zamanda dünya birincisi olacak. Salgına rağmen alınan ekonomik tedbirler, sanayi tarafında yaşanan yenilikler ülkenin tekrar sanayide altın çağını yaşamasına neden oldu. İş gücünün bedavaya yakın olması nedeniyle makineleşmeyen bir ülkeyi Covid-19 dize getirdi. Herkes  CNC Takım Tezgalarının ve bunların otomasyonlaşmasının önemini bilmeden anladı.

Aslında anlatılanlar ülkemizde yaşanan senaryoya o kadar benziyor ki; şu anda Türkiye’de CNC Takım Tezgahları yok satıyor, ikinci eller dahil tükendi. Teşviklerin dahi işe yaramadığı yıllardan sonra ülkemiz makineleşmeye ve geleceği için otomasyonlaşmaya, yazılımların kıymetinin anlaşılmaya başladığı bir çağa hızla geçmeye başladı. Bu belki bizim endüstride kendi altın çağımızı oluşturmamıza neden olabilir.

Salgının bugün için yarattığı etki ve yakın gelecekte yol açacağı değişimlere ilişkin raporlar, bu büyük değişimden kazanan olarak çıkabilmek adına yapılması gerekenlerin ip uçlarını veriyor. Değişim başladı, tek ihtiyacımız olan Türkiye’yi daha da büyütecek olan bu değişimi desteklemek. Bu olduğu zaman, kaçınılmaz bir biçimde kendi altın çağımızı yaşayacağız. 


2020 Eylül-Ekim Sayımız
Machine Tool Express Sayılar
Machine Tool Express Sayı 92
Machine Tool Express Sayı 91
Machine Tool Express Sayı 90
Machine Tool Express Sayı 89
Machine Tool Express Sayı 88
Machine Tool Express Sayı 87
Machine Tool Express Sayı 86
Machine Tool Express Sayı 85 EN
Machine Tool Express Sayı 85
Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 21
İlanlar
Abone Ol

Haber bültenimize abone olarak sektör haberlerden ve size özel fırsatlarımızdan haberdar olmak için tıklayınız.