“Teknoloji kiralayarak, cepte kalan sermayemizi Ar-Ge’ye kanalize ettik, katma değer yarattık”

AG Havacılık Üretim Müdürü Engin Bek: “TEZMAKSAN, kökleri üretime dayanan güvenilir bir firma. TUSAŞ- TAI ve Alp Havacılık gibi ülkemizin gurur kaynağı kurumların onaylı tedarikçisi olarak havacılık sektöründe üretim gerçekleştiriyoruz. TEZMAKSAN’dan Hurco gibi hızlı, hassasiyet gözeten, sağlam bir teknolojiyi kiralayarak; yatırımlarımızı Ar-Ge ve inovasyona kanalize ettik. Böylece katma değerli üretim ivmesi yakaladık. Üretimi iki vardiya olarak planlamıştık ancak tezgahtan maksimum verim alınca vardiyayı üçe çıkardık. Hem teknolojimizden hem kiralama uygulamasından gayet memnunuz.”

AG Havacılık’tan bahseder misiniz?

AG, “Artı Gürbüz” şirketler grubunun kısaltmasıdır. Çeşitli sektörlere yatırım yapan grup, Eskişehir’de ilerlediğini gördüğü havacılık sektöründe de üretim gerçekleştirmek istedi. Böylece AG Havacılık, bir adet 5 eksen tezgahla 2015 yılında hayata geçti. AG Havacılık, “Özgün Helikopter Projesiyle” çok güzel bir trend yakaladı. Özgün Helikopter’in radyo frekans sistemi ve pedaliye grupları AG Havacılık bünyesinde yapıldı. Bu proje AG için mükemmel bir deneyim olmanın yanı sıra TUSAŞ’ın onaylı tedarikçisi olmanın bir adımıydı.

TEZMAKSAN’la nasıl tanıştınız?

TEZMAKSAN’ı şahsi olarak 1990’lı yıllardan bu yana tanıyorum. Çalıştığım yerlerde hep TEZMAKSAN tezgahları vardı. TEZMAKSAN’la ilgili beni etkileyen şey: Geçmişimizden kaynaklanan güven. Çünkü birçok firmadan önce küreselleşmişti ve kökleri “üretime” dayanıyordu. Bir de TEZMAKSAN’dan tezgah almayacak bile olsak sorularımızı her zaman memnuniyetle yanıtlıyordu. Bugün TEZMAKSAN’a güvenerek yanılmadığımızı çok rahatlıkla görüyorum. Üstelik ileri teknolojinin sanayiye kazandırılmasında TEZMAKSAN’ın çok büyük katkıları var.

Neler üretiyorsunuz, müşterileriniz kim?

AG Havacılık’ta uçakların yapısal parçalarını üretiyoruz. Sert metal, alüminyum ve titanyum alaşımları işleyerek üretim yapıyoruz. Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi’nin (TUSAŞ-TAI) onaylı tedarikçisiyiz. Alp Havacılık’la yoğun şekilde çalışıyoruz. TEZMAKSAN’ın bize kazandırdığı teknoloji gücüyle proje kapasitemiz arttıkça müşteri portföyümüz de artıyor.

Kiralamanın en büyük avantajı nedir sizce? Teknoloji kiralama ile sermayenizi tek bir teknolojiye bağlamak yerine, “işletme sermayesi” olarak kullanabiliyorsunuz.

Satın almada kullanacağınız parayı, işletmenizi rakiplerden ayıran özel alanlara yatırım yaparak kullanmak, katma değer yaratır. Biz satın alacağımız standart bir tezgahın parasını, Ar-Ge ve İnovasyon’da kullanmayı tercih ettik.

TEZMAKSAN’ın son zamanlarda ön plana çıkan markası Hurco’yu kiraladınız. Nasıl buldunuz Hurco’yu?

İlk defa kullandım ve çok şaşırdım. Hurco, çok sağlam, hızlı ve işimizi kolaylaştıran bir teknoloji. En önemli avantajlarından biri: Hassasiyet… Havacılık sektöründe üretim yapıyorsanız maksimum hassasiyeti garanti etmek zorundasınız. Titanyum ve sert metal işlemekten bahsedince aklımızca çok uçuk fiyatlı tezgahlar geliyordu. O teknolojilerin neredeyse üçte biri fiyatına olan Hurco’da; haftanın altı günü, üç vardiya kesintisiz sert malzeme işliyoruz. Aslında planlamayı iki vardiya olarak yapmıştık ancak tezgah sorunsuz ve güçlü olunca üretimi üç vardiyaya çıkardık. Hurco ile parçaları hızlı ve sorunsuz işlemekle kalmayıp kusursuzluğu da garantileyebiliyoruz. Şu ana kadar teknik olarak hiçbir problem yaşamadık. Hurco bize iki şey kazandırdı: Çok net gözlemlenen kalite ve süreklilik. Çok hassas ve stratejik bir sektörde üretim yapan bir imalatçı, daha ne isteyebilir ki? Sözleşmemiz bitse bile tezgahımızı geri vermeye niyetimiz yok açıkçası.


Etiketler: alp havacılık   teknoloji kiralama   üretim   tezmaksan kiralama   sanayi   arge   teknoloji   titanyum   alüminyum   sert metal   hurco vm20i   tusaş   ag havacılık   

2020 Mart-Nisan Sayımız
Machine Tool Express Sayılar
Machine Tool Express Sayı 89
Machine Tool Express Sayı 88
Machine Tool Express Sayı 87
Machine Tool Express Sayı 86
Machine Tool Express Sayı 85 EN
Machine Tool Express Sayı 85
Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 21
İlanlar
Abone Ol

Haber bültenimize abone olarak sektör haberlerden ve size özel fırsatlarımızdan haberdar ol.