Stäubli Robotics Kıdemli Satış Mühendisi Kerem Keçeci: “Robotik otomasyon teknolojilerinin Türk sanayisinde geleceği oldukça parlak”

Stäubli Robotics Robotik Kıdemli Satış Mühendisi Kerem KEÇECİ: “Robotik otomasyon teknolojilerinin Türk sanayisinde geleceği oldukça parlak. Özellikle robotik otomasyon bilinç düzeyi kullanıcı ve uygulayıcı tarafında iyi yönde bir gelişim gösteriyor. Tezmaksan Akademi’nin çevrimiçi seminer ve çevrimiçi eğitim serilerinin de farkındalığı artırarak sektörde önemli adımlar atılmasını sağladığını düşünüyorum.”

Stäubli Robotics Kıdemli Satış Mühendisi Kerem Keçeci: Robotik otomasyon teknolojilerinin Türk sanayisinde geleceği oldukça parlak

Günümüzün iş birliğine dayalı robotları mevcut endüstriyel robotların eylemlerinin tekrar tekrar, kesin ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi gibi bazı klasik değerlerini paylaşıyor. Ancak tek bir farkla; güvenli ve insanlara yakın çalışabilme. Geleneksel endüstriyel robotlar, çoğu üreticinin ihtiyaç duyduğu hacimli çıktıyı sağlayan yüksek hızları ve yüksek performanslarıyla ünlü. Bu nedenle, robot üreticileri için önemli olan, üretim tesislerinin gereksinimlerini güvenli ve yüksek performansın yanında insan ve makine iş birliği ile karşılayan makineler sunmaktır. Böylelikle müşteriler çalışma alanlarını küçülterek ve üretim hatlarına daha fazla robot ekleyerek tesislerinde daha esnek çalışma imkânı yakalayabilirler.​

Eskiden artan üretkenlik ve iş birliği, birbirini dışlayan çıkarlardı. Bizim için en önemli şey, her ikisinin de ihtiyacını karşılayan tek bir robot çözümü sağlamaktır. Makinelerimiz de sürdürülebilir hız, hassasiyet ve hareket kararlılığı sağlamak için robotların performansını belirleyen tüm faktörleri sürekli kontrol ediyoruz. Bizi farklı kılan ise işte bu sürdürülebilir performans!

Stäubli olarak sunduğunuz yeni robot teknolojileri ve özellikle suda çalışma özelliği hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Sorunuzu 3 kısımda cevaplayacağım: Nemli ortamlar için geliştirilen HE robotlar, en zorlu ortamlarda yüksek standartları karşılayan yenilikçi HelMo robotlar ve esnek hareket kabiliyetine sahip AGV çözümlerimiz.​

Stäubli tarafından geliştirilen HE robotlarımız (Humid Environment – Nemli Ortam), metal sektöründe özellikle işleme sonrasında çapak gibi kalıntıların parça yüzeyinden uzaklaştırılması amacıyla suyun dışında özellikle pH 2-12 aralığında agresif ajanlar ile yıkanması gereken uygulamalarda tercih edilir. Ayrıca Stäubli HE robotları geniş bir erişim aralığında (600mm-2600mm) 150 kg’a kadar yük kaldırabilir ve mükemmel hareket ve yörünge kontrolüne sahip olup, yüksek düzeyde hassasiyet ve tekrar yeteneği sunar. 

HelMo ise en zorlu ortamlarda yüksek standartları karşılayacak şekilde tasarlanan yenilikçi bir mobil robot sistemidir. Özellikle insan – robot iş birliği için özel olarak geliştirilen bu robotlar, emniyet kontrol sistemi de dahil olmak üzere kapsamlı bir güvenlik paketine sahip. 

Bu kapsamda; üç entegre lazer tarayıcı, sistemin çevresini kalıcı olarak izler ve böylece hassas navigasyon ve güvenlik ön planda sunuyor. HelMo robotun çalışma esnasında farklı lokasyonlarda bulunması için sistemde çoklu kavrama, takım değiştirme sistemi ve takım istasyonu bulunur. Modüler yapısı ve sağlam drive teknolojisi sayesinde tedarik, lojistik, montaj veya kalite kontrolü gibi birçok süreçte yer alarak her tür sanayi sektöründe kullanıma uygunluk gösterir. 

Son olarak pazarda otomatik olarak kontrol edilen otonom yönlendirmeli araçlar (AGV) ve otonom robotlar (AR), otonom mobil robotlar (AMR), verimli, akıllı üretimin mantıksal bir sonraki seviyesi diyebiliriz. Yüksek kalite, sıra dışı dayanıklılık ve patentli her yöne (omnidirectional) manevra kabiliyetine sahip sürüş ünitelerine sahip AGV’leri, müşterilerimizin zamandan, maliyetten ve kaynaklardan tasarruf etmesini garanti eder. Bu hem bugün hem de gelecekte daha fazla üretkenlik, geliştirilmiş verimlilik ve daha fazla güvenlik ile sonuçlanır.


2020 Eylül-Ekim Sayımız
Machine Tool Express Sayılar
Machine Tool Express Sayı 92
Machine Tool Express Sayı 91
Machine Tool Express Sayı 90
Machine Tool Express Sayı 89
Machine Tool Express Sayı 88
Machine Tool Express Sayı 87
Machine Tool Express Sayı 86
Machine Tool Express Sayı 85 EN
Machine Tool Express Sayı 85
Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 21
İlanlar
Abone Ol

Haber bültenimize abone olarak sektör haberlerden ve size özel fırsatlarımızdan haberdar olmak için tıklayınız.