Kömürlükten bozma atölyeden fabrikatörlüğe uzanan yolculuk

11 yaşında büyük bir hevesle başladığı çalışma hayatına, bugün de aynı istekle devam eden sanayicinin, hayat hikâyesinden bir kesit… Akım Metal’in kurucusu Yusuf Böyet’in tornacılığa atılma serüvenini kendi ağzından dinlemek insanı alıp eskilere götürüyor.

1951 yılında Konya’nın ileri gelen ailelerinden birisinin çocuğu olarak dünyaya geldim. Babamın ismi İbrahim’di ve kendisi marangozluk sanatı ile uğraşmaktaydı ama dünya görüşü çok farklıydı. Benim ve kardeşim Mustafa’nın da zanaat öğrenmesini, ileride bu şekilde para kazanmamızı istiyordu. Zamanla babamın işleri bozulunca, eve katkım olsun diye hafta sonları kiremit fabrikasında çalışmaya başladım. Ancak hem okul, hem çalışmak zor olduğu için ortaokul 1. Sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldım.

Babam tornacı çırağı olmamı istiyordu, o zamanlar Konya’da toplam 4 tane tornacı vardı ve hepsinin çırak kadrosu doluydu, yeni eleman ihtiyaçları yoktu. Çıraklardan birisi ayrılıp yerine girebilmek için tam 2 sene beklemek durumunda kaldım. Karacihan Kiremit Fabrikasının Bakım Atölyesindeki usta, iyi bir tornacının yanında yetişmişti. Babamın da amcasının oğluydu. Aslında yaş olarak fabrikaya uygun değildim, almamaları gerekiyordu ancak bu sebeplerden dolayı çırak olarak işe başladım. Atölye içerisinde Konya’da olabilecek en iyi tezgâhların eş değeri olan freze, torna, planya vs vardı. Konya’da zaten 3 tane fabrika bulunuyordu. Hem atölyede çalışıyor, aynı zamanda kiremit fabrikasının içindeki makinelerin bakımlarını yapıyordum. İstanbul’a gelinceye kadar burada çıraklık yaptım. Yalnız makine temizleme hakkım vardı, bu bana çok zor geliyordu. Sanat okulunda torna, teknik resim vb konuları içeren akşam kursları açılmıştı. Eğer tornacı olmak istiyorsam, işimi doğru yapmalıydım, babamdan bu şekilde öğrenmiştim. Kursa başladım, 3 dönem olmasına rağmen çok çalışarak 1 dönemde bitirdim ve hatta freze kursunun en başarılı öğrencisi olduğum için saat hediye etmişlerdi.

Babamın işleri bozulunca 1968 yılında İstanbul’a göç ettik. Bir gazetenin verdiği iş ilanına başvurduk. 1 kişi alacaklar diye gittiğimizde, kardeşimle beni görünce ikimizi birden işe aldılar. İlk işe başladığım yıllarda makine temizlerken çektiğim zorluklar arkasından babamın tornacı olmamı istemesi, hepsi İstanbul’da tek tek önüme geldi. Babamla konuştuğumda askerlik sonrasında aynı işyerinde çalışmamam gerektiğini, kendi tezgâhımızı alarak kendimiz için çalışacağımızı söyledi. Eski işime devam etmemi, sonrasında tezgah alıp işimi kurabileceğimi öğüt verdi. Kendisi o zaman kardeşimle birlikte egzoz işi yapıyorlardı.

Askerlik bitti, tekrar eski işime döndüm ancak bıraktığım gibi değildi, birçok şeyin değişmiş olduğunu gördüm. Artık kendi iş yerimi açma vaktinin geldiğini anlamış, babamların yanına geçmiştim. O zaman torna tezgahları sırayla alınabiliyordu, parayı yatırdıktan sonra bekleniyordu. Tezsan torna için 25.000 lira kapora gerekiyordu, o kadar paramız yoktu.

Etrafımızda kereste işi yapan imalathanelerin torna ihtiyacı olduğunu görüp onlara iş yaptık. İlk sattığımız makineden 5 bin bira para aldığımızda peşinat verdik. Teslimat süresi 6 ay olup, 24 ay vadeli senetler yaptık. Bu kadar borca alışık değildik. Bir tane kömürlüğü atölye olarak tutmuştuk, öyle bir yer ki yağmur yağdığında torna ıslanmasın diye çatıyı brandayla kaplardık.

Borçları nasıl ödeyeceğimizi düşünürken eski iş yerimin sahibi elinde bir parçayla geldi “Yusuf sen bu parçayı yaparsın. Tezgahın borçlarını düşünme, benden başka da kimseye iş verme bu işi ben sana yönlendirerek tezgahını dolduracağım “ dedi.

Eski çalıştığım iş yerinde temizlik, tertip, düzen, iyi ahlaklı olma ve mesleki bilgilerin alt yapısını çok iyi öğrenmiştim. Tornacı olarak nerede, nasıl olmam gerektiğini biliyordum. Tornacı dediğin zaman milimetrenin yüzdeleriyle, bindeleriyle uğraşıyorsun demek. Bu hassasiyet bir şekilde insanın hayatına da yansıyor. Müşteriye işle ilgili söz verdiğin zaman yerine getirmez, yaptığın işin kaliteli olmadığı sürece iyi bir tornacı olamazsın. İşe saygı, müşteriye saygı, verilen sözü yerine getirme dışında çalışma hayatımda hiçbir şeye önem vermedim. Çantayı alıp hiçbir zaman dışarıya iş aramaya çıkmadım.


Etiketler: torna ile şekillenen hayatlar   akım metal   

Eylül - Ekim Sayımız
Machine Tool Express Sayılar
Machine Tool Express Sayı 86
Machine Tool Express Sayı 85 EN
Machine Tool Express Sayı 85
Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 21
İlanlar
Abone Ol

Haber bültenimize abone olarak sektör haberlerden ve size özel fırsatlarımızdan haberdar ol.