Genel Müdürün Mesajı

Genel Müdürün Mesajı

“Sanayide iş var dedik” ve TEZMAKSAN Akademi’yi kurup upuzun bir yola çıktık. Aldığımız geribildirimler doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Türkiye sanayisinde özellikle kalifiye personel eksikliğinin açtığı sorunlara yönelik verdiğimiz mücadelenin, hem ülke sanayisinde hem ulusal basında ses getirmesi TEZMAKSAN olarak bizi daha da teşvik etti. Projelerimize gösterilen ilgi ve katılım oranının yüksekliği, sesimizi duyan birilerinin var olduğunu gösterdi. Daha fazlası için durmadan devam edeceğiz.

Neler yaptığımızı birkaç cümlede özetlemek zor: TEZMAKSAN Akademi’de, şirketimizin çalışanları, gönüllü olarak endüstrinin olmazsa olmazı CNC makinelerinin kullanımını öğretti. Liselerde sınıflar açtık, makineler verdik, üstüne işi öğrenen gençlerin CV’lerini toplayıp sektördeki şirketlere, açık pozisyonlarda işe yerleştirme yapılması için paylaştık.

Hani işsizlikle ilgili bir tespit dolaşır durur: “İş var ama beğenen yok” diye. Ya da yeni nesil hakkında sıklıkla “Şimdiki gençler iş beğenmiyor” eleştirisi yapılır. Gençlerin iş beğenmeme eğilimlerinin bilinçsizlikle bağlantılı olduğunu öngörüyoruz. Meslekler hakkında tam bilgi edindiklerinde ve donanımlı hale geldiklerinde, bu tutumlarının değiştiğini ortaya koyan iyi örneklerle karşılaştık.

Bir anket sonucunda gördük ki gençlerin yüzde 80’i mezun olunca sanayide çalışmaya devam etmek istemiyor. Acı ama gerçek: Kullanıcısı olmayacağı sürece biz ve bizim gibi firmaların teknoloji satmasının da anlamı kalmayacak! İşte TEZMAKSAN Akademi, bu kaderi değiştirmek üzere kuruldu.

Üretim yürek işi, eğitim de öyle… Geleceğini sanayide kurgulayan gençlere, CNC’nin ABC’sini öğretmeyi amaçladık ki endüstrinin temel taşı olan bu teknolojileri verimli kullanarak; fabrikalara, atölyelere adımlarını sağlam atsınlar. İşte bu umutla Akademi, yoluna devam ederken; TEZMAKSAN olarak mesleki beceri edindiren yayın organları ve sanayiden öz yaşam öykülerinin derlendiği kitaplarla gençleri teşvik etmeyi amaçladık.

Zaman ve emek harcayarak bunu yaptık. Amacımız karanlıktan şikayet etmek yerine bir mum yakıp etrafı aydınlatmaktı. TEZMAKSAN olarak biliyoruz ki bir dilek tutarken, sadece istemekle kalmayıp onun için çaba da harcamak gerek. Emeksiz kazanmaya da inanmıyoruz çünkü.

Meslek liseli gençlere “Kir ve pas içinde çalışmak istemiyorum” klişesini bir kenara bırakmalarını söylüyoruz. Çünkü onların gözünde büyüyen işler artık bilgisayar kontrollü teknolojilerle yapılıyor. CNC operatörü demek; her sektörde, her fabrikada iş bulabilecek biri demek. Her alanda çalışabileceklerini anlatmaya çalışıyoruz. Sebat ederek bu işi öğrenirlerse 5-6 yılda kendilerine çok güzel bir gelecek hazırlayabilirler. İstiyoruz ki bunu gençlerimize hep birlikte anlatalım. Zira onlar, geleceğin nitelikli personeli olarak siz değerli sanayicilerimizin en büyük özlemi…

CNC operatörlüğü eğitimi alan gençlerle şirketleri bir araya getirme misyonunu edindik: TEZMAKSAN’ın insan kaynakları çalışanlarının oluşturduğu bir CV Bankası var. İş arayan gençler CV’lerini gönderiyor, personel arayan şirketler de taleplerini iletiyor. Böylece her iki tarafı da ortak noktada buluşturuyoruz. Yine gönüllü olarak sektörün istihdam bürosu gibi çalışıyoruz. İhtiyaçlarınızı bilin, dile getirin, kanayan yaramız olan nitelikli ara personel eksikliğine yönelik mücadeleye karşı sessiz kalmayın. En önemlisi de üretime olan inancınızı kaybetmeyin. Gençleri kazanmak, sanayicilerimizi sosyal sorumluluğa ve ortak harekete teşvik etmek ve Türkiye sanayisine inanmak bizim için bir umut. Kurulduğumuz günden beri taşıdığımız, neredeyse 40 yıllık bir umut…


Etiketler: hakan aydogdu   cnc makine   tezmaksan akademi   cnc   üretim   egitim   sanayi   türkiye sanayisi   mesleki beceri   

Eylül - Ekim Sayımız
Machine Tool Express Sayılar
Machine Tool Express Sayı 86
Machine Tool Express Sayı 85 EN
Machine Tool Express Sayı 85
Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 21
İlanlar
Abone Ol

Haber bültenimize abone olarak sektör haberlerden ve size özel fırsatlarımızdan haberdar ol.