Gaziantep'te Tekstil Makineleri Üretiminde Lider: Örnek Makine

"HASSAS PARÇALARIN %70'İNİ FİNETECH SMV 1270 İLE ÜRETİYORUZ."

Gaziantep'te Tekstil Makineleri Üretiminde Lider: Örnek Makine

ÖRNEK MAKİNE YÖNETİM KURULUBAŞKANI MEHMET DABANIYASTI

Firmanızın kuruluşu ve gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?
Örnek makine, 1963 yılından bu yana tekstil makineleri üretiminde uzmanlaşmış ve sektöründe sayısız yeniliğe imza atmıştır. Kuruluşundan günümüze kadar yapmış olduğu çalışmalarla özellikle halı ve halı ipliği üretimine yönelik makinelerin üretiminde sektörün öncü şirketlerinden birisi olmayı başarmıştır. 50 yılı aşkın bilgi birikimini günümüz teknolojisiyle harmanlayarak ArGe faaliyetlerini yürüten Örnek Makine, halihazırda lider konumda bulunduğu Türkiye pazarına ek olarak dünya pazarında da ülkemizin ismini Çin'den Brezilya'ya tüm dünya coğrafyasında duyurmaya devam ediyor. Türkiye'nin geleceğine olan inancı ve çalışanlarına olan sonsuz güven ilkesiyle müşteri memnuniyetinden ödün vermeden teknolojinin gereksinimlerine en hızlı şekilde cevap vermeye çalışarak yenilikçi anlayışını üretimini yaptığı makinelere en doğru şekilde entegre etmektedir. Gelişen Türkiye'nin marka şehri Gaziantep'in "Örnek" firması olarak ideallerinin, yeniliklerin öncüsü olmaya devam edecektir.
Ürünlerinizin sektörünüzdeki diğer ürünlerden farkları nelerdir, ürün yelpazeniz ve çeşitliliği hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
Ürünlerimiz tamamen kendi tasarımımızdır ve bunların bir çoğunu patentlerle koruma altına almış bulunmaktayız. Üretmekte olduğumuz makineleri sadece dünyada iki firmanın ürünleriyle kıyaslayabiliriz çünkü dünya genelinde bu ürünleri başka üreten firma yoktur. Bunlardan bir tanesi Alman menşeli, diğeri ise Fransız menşeli bir firma. Her ikisiyle de kıyasladığımız zaman, özellikle müşterilerimizden aldığımız geri dönüşlere istinaden yaptığımız ürünlerin rakiplerimize göre, daha kullanıcı dostu olduğu, fiyat avantajı bulunduğu, çıkan ürün kalitesinin daha iyi olduğunu görüyoruz. Ve tabiî ki sürekli AR-GE çalışması yapmamız Örnek Makina olarak bizim farklılıklarımızdan bir diğeri. Makina çeşitliliği olarak şu an 14 farklı çeşit makine üretebiliyoruz genel olarak ürettiğimiz makineler tekstil sektöründe kullanılmaktadır. Heat-set dediğimiz yani ısıl işlem görmüş ipliktir. Başlıca tekstil sektörlerimiz halı ipliği, el örgü ipliği, triko ipliği, nylon, polyester, fantazi iplik vs. olarak sıralayabiliriz.

 

Gaziantep'te Tekstil Makineleri Üretiminde Lider: Örnek Makine

Tezgâh satın alırken hangi kriterlere dikkat edersiniz?
Öncelikli olarak servis, yedek parça ve tabiî ki tezgahın kalitesi. Firma olarak en önem verdiğimiz unsurun servis olduğunu söyleyebilirim. Düzenli servis verildiği taktirde tezgahın çalışma ömrünün daha uzun olacağını düşünüyorum. Tezmaksan Makina'nın da bu konuda şu an Türkiyede en iyisi olduğunu samimiyetle söyleyebilirim.
Neden Finetech, Goodway, Dahlih ve Hummer markalarını tercih ettiniz?
Özel bir nedeni yok. Şu ana kadar bu markaların hepsinden memnunuz Finetech ve Hummer ailemize yeni katıldı ve hiç bir sıkıntı yaşamadık ve memnunuz. Dahlih ve Goodway'i uzun yıllardan beri kullanıyoruz bu ürünlerde de genel olarak bi sıkıntı yaşamadık. Hepsi kendini ispatlamış tezgahlar.
FINETECH SMV 1270 modelini neden tercih ettiniz ve bu model ile çalışmaya başladıktan sonra, size sağladıkları kolaylıklar ve üretiminize sağladığı faydalar nelerdir?
Tezmaksan'ın sattığı ilk Finetech'lerden birini biz aldık sanırım. Türkiye'ye ilk gelenlerden biri. Açıkcası alırkan tereddütlerimiz vardı çünkü daha önce hiç kullanmadığımız bir tezgahtı fakat zamanla Finetech'ten memnun kaldık ve ¨İyi ki almışız¨ dedik. Tezgahın benim görüşüme göre en önemli özellikleri kolay kullanımı, sadeliği ve tabiî ki otomasyon sistemi. Kafasında soru işareti olup alıp almamakta karar veremeyen insanlara da kesinlikle almalarını tavsiye ederim.

Gaziantep'te Tekstil Makineleri Üretiminde Lider: Örnek Makine

FINETECH SMV 1270 sonrasında üretim de yüzde kaç artış sağlandı?
Daha önce de bahsettiğim gibi tezgahın kullanımı çok basit bundan dolayı gereksiz yere uğraşılan zaman kayıpları ortadan kalkıyor. Bize %25 gibi bir artış sağladığını söyleyebilirim.
FINETECH SMV 1270 üretim parkurunuza ne zaman katıldı? Parkurdan alınan olumlu sonuçlar neler?
Yaklaşık iki yıl oldu. Daha hızlı üretim ve hassasiyet, tezgahın tabla boyunun daha geniş olması nedeniyle büyük parçaların daha rahat işlenmesi olumlu sonuçları. Şu an hassas parçaların %70'lik bir kısmını bu tezgahta yapıyoruz.
Firma amaç ve hedeflerinizden kısaca bahseder misiniz?
Firmamız her zaman yenilikçi teknolojiyle ilerleyerek, AR-GE'ye ve insana yatırım yapmaya devam edecektir. Amacımız tabiî ki kendi alanımızda hızla ilerleyerek dünya liderliğine en kısa zamanda ulaşmak.

Gaziantep'te Tekstil Makineleri Üretiminde Lider: Örnek Makine

Firma olarak aldığınız ödüllerden bahseder misiniz?
2005 yılında Tübitak TTGV AR-GE kapsamında 6. Teknoloji Başarı Ödülü'ne layık görüldük. Benzer başarıyı aynı kapsamda 2009 yılında da finale kalarak tekrarladık. Ayrıca Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Ticaret odalarından aldığımız birçok ödül ve plaketlerimiz de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nden de başarılarımızdan dolayı bir özel ödülümüz bulunmaktadır. Şu an kendimize ait 9 adet patentimiz ve 15 adet faydalı modelimiz bulunmaktadır. Her yıl düzenli olarak Gaziantep Sanayi Odası'ndan patent, faydalı model ve Ar-Ge ödülümüzü almaktayız.


2020 Eylül-Ekim Sayımız
Machine Tool Express Sayılar
Machine Tool Express Sayı 92
Machine Tool Express Sayı 91
Machine Tool Express Sayı 90
Machine Tool Express Sayı 89
Machine Tool Express Sayı 88
Machine Tool Express Sayı 87
Machine Tool Express Sayı 86
Machine Tool Express Sayı 85 EN
Machine Tool Express Sayı 85
Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 21
İlanlar
Abone Ol

Haber bültenimize abone olarak sektör haberlerden ve size özel fırsatlarımızdan haberdar olmak için tıklayınız.