Estaş'ın Hedefi Eksantrik Miller Konusunda Dünya Çapında Bir Firma Olmak

Estaş'ın Hedefi Eksantrik Miller Konusunda Dünya Çapında Bir Firma Olmak

ESTAŞ Talaşlı İmalat Yöneticisi Yüksel Erturhan

Firmanızın kuruluşu ve gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?
Firmamız, merhum Halis Vermezoğlu’nun öncülüğünde, Sivas Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB), 1975 yılında, 150 m2’lik atölyede eski bir torna tezgâhıyla üretime başlamıştır.
ESTAŞ, 1977 yılında Türkiye’nin yurt dışına bağlı olan eksantrik ihtiyacını yurt içinde karşılamak amacı ile üretim hayatına atılmıştır. Kurulduğu günden bugüne kendisini geliştirerek, 32.000’i kapalı olmak üzere, 130.000 m2’lik alanda, 400 personeli ile yurt içi ve yurt dışı otomotiv ana sanayi firmalarına yedek parça; performans motor piyasalarına ise eksantrik mili üretimi yapmaktadır.
Firma, fabrikada yaklaşık 2.000 çeşit eksantrik mili üretimi gerçekleştirmektedir. Ayrıca yine Estaş bünyesinde döküm ve işleme fabrikalarımız da bulunmaktadır. Estaş döküm fabrikasında, bir metre boya kadar chill döküm, sfero döküm, gri döküm ve sfero chill döküm yöntemleri kullanılarak eksantrik mili dökümü gerçekleştirilmektedir. İmalat fabrikasında ise, üç metre boya kadar her türlü döküm, çelik ve dövme eksantrik milleri işlenmektedir.

Estaş'ın Hedefi Eksantrik Miller Konusunda Dünya Çapında Bir Firma Olmak

Mevcut ürünlerinizle hangi sektörlere hizmet etmektesiniz? Ürünlerinizin sektörünüzdeki diğer ürünlerden farkları nelerdir? Ürün yelpazeniz ve çeşitliliği nedir?
Fabrikamızda motosiklet, lokomotif, deniz araçları, kompresör ve uçak motorlarına kadar her türlü araç için eksantrik mili üretilmektedir. Firmamız bünyesinde, çalışanlarımızın bilinç düzeyini arttırmak ve davranışlarını olumlu yönde geliştirmek amacıyla eğitim ve diğer faaliyetleri sunmaktayız. Müşterilerimiz ile iç ve dış pazarda yüksek boyutta kalite problemi yaşamamaktayız. “Firmamız ISO 9001 ve ISO/ TS 16949” kalite belgelerine sahiptir. Başlıca yurt içi OEM (Ana Üretici Firma) müşterilerimiz Oyak Renault, Dacia, Türk Traktör ve Tümosan’dır. Yurt dışı OEM müşterilerimiz ise; Peugeut&Citroen, Mega Motors, Woodward, Cummins, Bosch, Ricardo, Tata vb.’dir. OEM müşterilerimizin haricinde yurt içi ve yurt dışı yedek parça ve performans motor sektöründe çalışan müşterilerimiz de bulunmaktadır. Eksantrik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (ESTAŞ), ünlü otomotiv firması McLaren lüks segmentinin motor tedarikçisi McLaren Ricardo UK tarafından: ‘2013 yılının en iyi tedarikçisi’ seçilmiştir. Ayrıca ESTAŞ, 2013 yılında Corporate Social Responsibility (CSR) yani Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) dalında, Renault firmasının dünya genelindeki 8 bin tedarikçisi arasında ilk 12’ye giren firmalardan biri olma başarısını göstermiştir.
Tezgâh alırken hangi kriterlere dikkat edersiniz?
“İnsana saygı” ve “insan sağlığı riskini sıfıra indirgeme” anlayışı doğrultusunda bir çalışma ortamı sağlamayı istediğimizden, tezgah alırken çevreye uyumlu olmasını hedeflemekteyiz. Ürünlerinde çevre ve insana zarar vermeyecek malzemeler tercih eden firmalar ile çalışmaya özen göstermekteyiz. Tezgahta kullanılan teknolojilerin çevresel etkilerini değerlendirerek seçip, rekabetçi ortama ayak uydurabilmek adına son teknoloji ile donatılmış tezgahlarla çalışarak, operatör eğitimleri için anlaşılması kolay makineleri tercih etmekteyiz.
Neden Brother markasını tercih ettiniz?
Brother marka tezgah seçme nedenlerimiz: Yukarıdaki kriterlere uygun olması, kısa çevrim zamanlarında istenilen kalitede ürün çıkarabilmesi, Tezmaksan servis ağının son derece hızlı, güvenilir olması ve işimizin kolaylaşmasıdır.

BROTHER TC S2D-O ile çalışmaya başladıktan sonra, size sağladıkları kolaylıklar ve üretiminize sağladığı faydalar nelerdir?
Bu tezgah ile çalışmaya başladıktan sonra BT40 tutucu ile ulaşamadığımız yüksek torklara erişmenin yanı sıra enerji tasarrufu da sağlamaya başladık. OEM müşterilerimizin iş parçalarının pozisyonlama ve tekrarlama hassasiyetlerinde mükemmel sonuçlara ulaştık. Talaştan talaşa hızlı takım değiştirme süreleri sayesinde sevkiyat adetlerinde artış sağladık. Ayrıca prestijli bir tezgah olması sebebiyle, demo çalışmalarında müşterilere bu tezgah üzerinden sunumlar yapmaktayız.
BROTHER TC S2D-O öncesi ve sonrası, üretimde yüzde kaç artış sağladınız?
2013 yılının Ekim ayı itibariyle devreye alınan BROTHER TC S2D-O modelini kullanmaya başladıktan sonra OEM müşterimiz olan SCANIA CUMMINS firmasının üretiminde %35’lik bir performans artışı sağladık.
Firma amaç ve hedefleriniz nelerdir?
Ana hedefimiz, eksantrik miller konusunda dünya ölçeğinde yetkinliği bilinen bir firma konumuna gelmektir. Bunu başarmak için gerekli birikim ve altyapıya büyük ölçüde sahibiz.

Estaş'ın Hedefi Eksantrik Miller Konusunda Dünya Çapında Bir Firma Olmak

Son Sayımız
Machine Tool Express Sayılar
Machine Tool Express Sayı 93
Machine Tool Express Sayı 92
Machine Tool Express Sayı 91
Machine Tool Express Sayı 90
Machine Tool Express Sayı 89
Machine Tool Express Sayı 88
Machine Tool Express Sayı 87
Machine Tool Express Sayı 86
Machine Tool Express Sayı 85tr
Machine Tool Express Sayı 85en
Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 21
İlanlar
Abone Ol

Haber bültenimize abone olarak sektör haberlerden ve size özel fırsatlarımızdan haberdar olmak için tıklayınız.