Eker Bijon 5.000'e Yakın Ürün Çeşidi ile Dikkat Çekiyor

Eker Bijon 5.000'e Yakın Ürün Çeşidi ile Dikkat Çekiyor

EKER BİJON Firma Sahibi Mustafa Eker

Firmanızın kuruluşu ve gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?
Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde, toplam 94.000m² alan içerisinde kurulu 43.000m²’lik iki adet fabrikasında üretimini gerçekleştiren Büyük Eker Bijon Sanayi ve Ticaret A.Ş; 1984 yılında 45 m2’lik bir alanda küçük bir atölyede torna ve tesviye işleri ile ticari hayata atılmıştır.
1989 yılında bijon üretimine başlayan Eker, gelişimini sürdürerek 1992 yılında şirketleşmiş ve 1997 yılında 3. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasına taşınmıştır.
Eker, 1998 yılı sonlarında bünyesine dahil ettiği dökümhane ile birlikte hızlı bir büyüme trendi yakalamış ve ağır vasıta, ticari araçlar için fren kampanaları ve disklerini üretim programına dahil etmiştir.
2012 yılında yeni yatırımlara ağırlık vererek 68.685 m2’lik bir alan üzerinde 40.000 m2 kapalı alana sahip yeni üretim tesisi yatırımına başlanmış ve 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde yatırım tamamlanarak 2013 yılı son çeyreğinde deneme üretimlerine geçilmiştir. Deneme üretimleri başarı ile sonuçlanan tesisimiz 2014 yılı ile birlikte tam kapasite üretime başlamıştır.
300’ü aşkın çalışanı ile 7 kıtada 100’den fazla ülkeye ihracat yapan Eker A.Ş, 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen yeni üretim tesisi ile 2013 yılının en büyük teknolojik yatırım hedefini gerçekleştirmiştir.
2004 yılında ISO 9001 Kalite Belgesi’ni alarak, kalitesinin dünya standartlarına uygunluğunu tescil ettiren Eker Bijon, 2013 yılı son çeyreği itibari ile ISO/TS 16949 Kalite Belgesi, 14001 Çevre Yönetim Sistemleri ve 18001 OHSAS İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri belgelerini alma yönünde çalışmalarına hız vermiştir.
Mevcut ürünlerinizle hangi sektörlere hizmet etmektesiniz? Ürünlerinizin sektörünüzdeki diğer ürünlerden farkları nelerdir? Ürün yelpazeniz ve çeşitliliği hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ağır vasıta ve ticari karayolu taşıtları fren ve tekerlek sistemlerinde kullanılan kampana, disk, bijon, bijon somunu, fren cırcırı, volant, süspansiyon körüğü, kaliper parçaları ile fren sistemi bakım onarım yedek parçalarının üretimi ve satışı faaliyetlerini gerçekleştirmekteyiz.
5.000’e yakın ürün çeşidine sahip olup ürün gamını sürekli geliştirmekteyiz. Müşterilerimizin bu ürünlerden en yüksek fayda ve memnuniyeti elde edebilmesi için entegre (birbirini bütünleyen) sistemler şeklinde, %100 Eker kalitesi ile üretim yapmaktayız.
İçinde bulunduğumuz sektörde güçlü bir marka olmamız, müşterilerimizin ürünlerimizi tercih etmesinin en önemli unsurudur. Eker Bijon A.Ş, fren yedekleri üretiminde uzmanlığı ve güvenilirliği ile sektördeki tüm tüketiciler için en doğru tedarikçi konumundadır.
Tezgah alırken hangi kriterlere dikkat edersiniz ?
CNC tezgahı alırken dikkat ettiğimiz en önemli unsur, tezgahın yapmış olduğumuz üretim ve işe olan uygunluğudur. Bununla beraber tezgahın işleme hassasiyeti, tabla ölçüleri, spindle devri, kızak tipi, eksen hızları, takım değiştirme süreleri, varsa palet değiştirme süresi ve konveyör tipi tezgah, seçim ve alımlarımızda önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda, işlenen parçadan bağımsız olarak, satış sonrası teknik servis desteği ve kolay yedek parça temini, tezgah markası konusunda seçimlerimizi yönlendirmektedir.
Neden DMV-800 tercih ettiniz?
Firma bünyemizde Dahlih MCV-720 tipi işleme merkezi kullanıyorduk. Bu tezgahlara ilaveten çift tablalı bir işleme merkezi almayı düşündük. Seri imalat yaptığımız için iş bağlamadan kaynaklanan duruş sürelerini ortadan kaldırıp bu süreleri de işletmeye üretim olarak kazandırmak amacı ile DMV-800 tezgahını tercih ettik.

Eker Bijon 5.000'e Yakın Ürün Çeşidi ile Dikkat Çekiyor

DMV-800 ile çalışmaya başladıktan sonra size sağladıkları kolaylıklar ve üretiminize sağladığı faydalar nelerdir?
DMV-800 sayesinde, iş bağlama sürelerimiz sıfıra indi. Bu süreler günlük çıkan parça sayısında artışa neden oldu.
DMV-800 tezgahı üretim parkurunuza ne zaman katıldı? Parkurdan alınan olumlu sonuçlar neler?
DMV-800 tezgahı ile Ocak 2014 itibari ile parça işlemeye başladık. İmalat adetlerindeki artış, ölçülerdeki hassasiyet ve devamlılık aldığımız olumlu sonuçlar arasındadır.
Firma amaç ve hedefleriniz nelerdir?
Eker A.Ş.; bijon, somun, kampana, disk, fren cırcırı, süspansiyon körük ve fren yedek parça imalatı ile otomotiv sektöründe yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda en güvenilir ve en tercih edilir işletmeler arasında yer almayı ilke edinmiş, yönetim politikasını bu doğrultuda oluşturmuştur.
Ürünlerimizin kalitesi ve müşterilerimize sağladığımız güvenle işletmemizi vazgeçilmez üretici konumuna taşıyarak, sektörümüzün modern üretim teknolojilerini takip edip, çevre ve topluma saygılı, mevzuatlara uygun, güvenli ve verimli üretim yapmak hedefindeyiz. Ülke ekonomisine katma değer ve istihdam sağlamak için çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza aralıksız devam edeceğiz.


Son Sayımız
Machine Tool Express Sayılar
Machine Tool Express Sayı 93
Machine Tool Express Sayı 92
Machine Tool Express Sayı 91
Machine Tool Express Sayı 90
Machine Tool Express Sayı 89
Machine Tool Express Sayı 88
Machine Tool Express Sayı 87
Machine Tool Express Sayı 86
Machine Tool Express Sayı 85tr
Machine Tool Express Sayı 85en
Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 21
İlanlar
Abone Ol

Haber bültenimize abone olarak sektör haberlerden ve size özel fırsatlarımızdan haberdar olmak için tıklayınız.