40 Yıldır Üretime İlham Veriyoruz

Makine sanayi endüstrisinde Türkiye’nin en güçlü şirketlerinden Tezmaksan, 40 yıllık yolculuğunda yatırımları ve yenilikçi anlayışıyla sadece kendi serüvenini değil, Türk sanayisi için üretimi destekleyecek ve globalde rekabet gücünü artıracak pek çok ürünün de öncülüğünü üstlenmekten gurur duyuyor.

Bu yıl 40’ıncı yaşını kutlayan Tezmaksan’ın Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “40 yıldır üretime ilham veriyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın geleceği otomasyonda. Tezmaksan, fabrika yapan fabrika olarak en yeni teknolojik donanımlarıyla bu geleceğe de hazır” dedi.

 

YÜZDE 100 ARTIŞ

Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 7 büyümesinde katkısı olan makine-teçhizat yatırımlarının, bir önceki döneme kıyasla yüzde 54 arttığını ve ortalama çeyreklere göre yüzde 33 artış yaşadığını kaydeden Hakan Aydoğdu, takım tezgahları sektörü özelinde ise son 5 yılın en iyi çeyreğinin geçirildiğini ve alınan siparişlerde yüzde 100 artış olduğunu dile getirdi.

TEZMAKSAN 40 YILDA NELER YAŞADI, HANGİ YATIRIMLARI YAPTI?

40 yıl içinde şirketi dönüştüren en önemli gelişmeleri ve yatırımları da açıklayan Aydoğdu, konu hakkında şunları söyledi: “1980’li yıllarda İstanbul Ticaret Odası’nda düzenlenen bir etkinlikte rahmetli Turgut Özal, yatırımların desteklenmesi için ithalatın önemini vurguladığı konuşmasından sonra kurucumuz Mustafa Aydoğdu, dünya piyasasında Türkiye’nin rekabet edebileceği teknoloji birikiminin yeterince olmadığını gördü. O günün şartlarında istenilen kalite, fiyat ve adetlerde makinelerin Türkiye’de temini de mümkün değildi. Dolayısıyla bu teknolojinin sıfırdan üretilmesi yerine yurt dışından temin edilmesi çok daha mantıklıydı. Çünkü yeni dönemle birlikte üretim yapan şirketlerin talepleri bitmiyordu ve her türlü tezgaha ihtiyaçları vardı. Tezmaksan olarak İstanbul’da Tayvanlı şirketlerin kendilerini ve ürünlerini tanıttıkları bir toplantıya katıldık. Halen Türkiye temsilciliğini yaptığımız First Long Chang Machinery şirketinin sahibi Lin ile tanıştık. Lin ile yaptığımız görüşmenin ardından Tayvan’daki fabrikalarını ziyaret ettik. Bu ziyaretlerin sonrasında da 8 adet kalıpçı freze siparişiyle ithalata başladık. 80’lerin serbest ticaret hamleleri, 90’ların kurumsallaşma yatırımları ve 2000’li yılların bilgi çağı dönemlerine paralel biz de atılımlarımızı bu yönde geliştirdik. 2010’lardan sonra önemi daha da artan Endüstri 4.0 ile teknoloji ve inovasyon yatırımlarımıza hız verdik. Bu yıllardaki öngörülerimizin ve aldığımız kararların meyvelerini, küresel pandemi döneminde alıyoruz. Şirket olarak dijital dönüşüm yolculuğunda yerli mühendis ve yazılım uzmanlarını bünyemizde istihdam ederek bu sayede satışını yaptığımız makinelerin verimliliklerini analiz etmeye başladık. Ve üretimin en önemli kriteri haline gelen takip ve verimlilik yazılımı Kapasitematik platformunun yerli üreticisi olduk. Bu yolculuğumuz sırasında yaptığımız yatırım ve yenilikçi anlayışla sadece kendi serüvenimizi şekillendirmekle kalmadık. Özellikle Türk sanayisi için üretimi destekleyecek ve sanayimizin globalde rekabet gücünü artıracak pek çok ürünün de öncülüğünü üstlendik.”

40 YILLIK SERÜVENİN BAŞLANGICI

Aile şirketinin ikinci kuşak lideri olan Aydoğdu, Tezmaksan’ın kuruluş hikayesini “70’li yıllarda testere makinesi üretimi yapan Uzay Makina kurucu ortaklarından Mustafa Aydoğdu, hem ürettikleri makineleri pazarlamak hem diğer takım tezgahlarını da satmak üzere bir pazarlama firması kurmaya karar verdi. 1981 yılında Tezmak adıyla kurulan şirketimiz bugün Tezmaksan olarak devam ediyor” sözleriyle özetledi.

“BABAMDAN ÖĞRENDİĞİM EN ÖNEMLİ ŞEY…”

Hakan Aydoğdu babası Mustafa Aydoğdu’dan öğrendiği en önemli iş ve liderlik becerilerini ise şu şekilde açıkladı: “Babamız hep bir arada olmamızı, ne olursa olsun birliğimizin bozulmamasını ister. Kazanılan para da mutlaka tekrar işe yatırılmalı, mütevazı şekilde harcanmalıdır. Bu da aslında gücün bölünmemesi, bir nevi sürekliliğin sağlanması açısından oldukça önemli... Yüzde 100 müşteri odaklı ve şeffaf olunmasının yanı sıra güven ve aidiyet üzerine kurulu bir strateji izlenmesini de önemser. Şirketimiz İstanbul’da tezgah üretim yapmakta olan Tezsan’ın bayiliğini yapıyordu. İşe başlanılan ilk yılda Türkiye satış birincisi olmuştu. Kurucumuz Mustafa Aydoğdu, bu başarının tesadüf olmadığını, müşterilere yaklaşımın ve itibarın ticarette çok önemli bir husus olduğunu belirterek sık sık bunu paylaşır. Geriye dönüp baktığımızda daha büyük çalışma alanlarında, daha fazla teknolojiyi kullanarak büyük bir değişim yaşamamıza rağmen, kuruluşumuzdan itibaren değiştirmediğimiz değerlerimiz müşteri yaklaşımımız ve itibarımıza her zaman büyük önem vermekteyiz."

YÖNETİCİLİK DÖNEMİNDE BÜYÜK BAŞARILAR

Tezmaksan’da 20’nci yılımı dolduran Aydoğdu, ekonomi okumanın verdiği avantajla yöneticilik döneminde önemli atılımlar gerçekleştirdiklerini de şöyle paylaştı: “İlk olarak alımlardaki yüzde 5’e yakın olan teyidli akreditif masraflarını sıfıra indirdik; Serbest Bölge yatırımını hızlandırarak Türkiye’de belki de bir ilk olarak CNC tezgah stoku tutarak rakiplerden ayrıştık. 2000- 2005 arasında yaklaşık 4 kat büyüme yakaladık. 2009 krizinden sonra tamamen dijitalleşmeye geçtik. Dünyada örneği olmayan bir sistem geliştirdik. Her müşteri ve her makinenin davranışları kayıt altına alındı. Bu veriler elimizde olunca Türkiye’de bir ilk olan makine kiralama yöntemini geliştirdik. Kiralık makinelerimizi takip etme gerekliliğinden yola çıkınca Kapasitematik adlı makine takip ve verimlilik yazılımımız gelişti. www.parkurda.com portalı ile onları dijital dünyayla tanıştırmaya başladık. Bu anlamda Türkiye’deki ilk B2B dijital platformunu oluşturarak KOBİ’lerimizin yurt dışı pazarlara açılmalarına imkan sağladık.”

 

“360 DERECE HİZMET VEREN BİR TEKNOLOJİ ŞİRKETİYİZ”

“Tezmaksan olarak yıllardır tüm sektöre “Üretelim” diye sesleniyoruz. Çünkü değişen çağ üretmenin kriterlerini de günden güne değiştiriyor. Daima kendini güncelleyen ve ileriye bakan bir kurum olarak kendimizi robotlaşmayı da analiz edebilen, yanında robot projeleri teslim eden ve binlerce sektör temsilcisinin buluştuğu bir ekosistemin kurucusu olarak konumlandırdık” diyen Hakan Aydoğdu, Endüstri 4.0 devrimiyle nasıl bir dönüşüm yaşadıklarını da “Şirketlerin robotlu otomasyon danışmanlığını yapan ve dönüşümünü gerçekleştiren, fabrikasını, makinelerini ve üretimini anlık izleme imkanını sunan, bunları yaparken de nitelikli iş gücü desteği veren ve tüm bu hizmetleri kiralama imkanı sağlayarak 360 derece hizmet veren bir teknoloji şirketiyiz” tanımlamasıyla açıkladı.

“TÜRK SANAYİSİ İÇİN PANDEMİ BÜYÜK FIRSAT DOĞURDU”

100 MİLYON DOLARA DOĞRU

2020 yılında Tezmaksan’ın cirosu 65 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bir önceki yıla oranla yüzde 50 büyüdük. Türkiye sanayisi de takım tezgahları yatırımında bir önceki yıla göre yüzde 20 büyüme kaydetti. Türkiye sanayisi için pandemi çok büyük bir fırsat doğurdu. Navlun konusu hepimizin beklemediği bir anda ortaya çıktı. Ve talep artışıyla makine fiyatları yüzde 20-30 arttı. Bu nedenle makine tedariğinde ciddi sıkıntılar yaşandı. Buna rağmen 2021 yılı için 100 milyon dolar ciro hedefi koyduk. 2020 ikinci yarısında yaptığımız stratejik planlamalar sayesinde hedeflerimiz yolunda gidiyor.

“GELECEĞE HAZIRIZ”

Tezmaksan olarak hedefimiz çok net; karanlık fabrikalar sergileyen, operatörsüz üretim hatta ölçüm hatları olan, fiziken fabrikada olmadan ekran, fabrika ve makinelerin dijital ikizleri ile çalışan bir nesil hedefliyoruz. Tezmaksan, fabrika yapan fabrika olarak en yeni teknolojik donanımlarıyla bu geleceğe de hazır. Türkiye’nin ve dünyanın geleceği otomasyonda. Buna endüstriyel robotları da dahil ederek söylüyorum. Günümüzde devamlı tekrar eden işlerin robotlar tarafından yapılmaması için hiçbir sebep yok


Son Sayımız
Machine Tool Express Sayılar
Machine Tool Express Sayı 97
Machine Tool Express Sayı 96
Machine Tool Express Sayı 95
Machine Tool Express Sayı 94
Machine Tool Express Sayı 93
Machine Tool Express Sayı 92
Machine Tool Express Sayı 91
Machine Tool Express Sayı 90
Machine Tool Express Sayı 89
Machine Tool Express Sayı 88
Machine Tool Express Sayı 87
Machine Tool Express Sayı 86
Machine Tool Express Sayı 85en
Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 31
Machine Tool Express Sayı 30
Machine Tool Express Sayı 28
Machine Tool Express Sayı 27
Machine Tool Express Sayı 26
Machine Tool Express Sayı 25
Machine Tool Express Sayı 24
Machine Tool Express Sayı 23
Machine Tool Express Sayı 22
Machine Tool Express Sayı 21
Machine Tool Express Sayı 19
Machine Tool Express Sayı 18
Machine Tool Express Sayı 16
Machine Tool Express Sayı 15
Machine Tool Express Sayı 14
İlanlar
Abone Ol

Haber bültenimize abone olarak sektör haberlerden ve size özel fırsatlarımızdan haberdar olmak için tıklayınız.