“11 robot ve 34 Makina Tek Noktadan Birbirleriyle Haberleşiyor”

Tezmaksan İnovasyon ve İleri Teknoloji Çözüm Mühendisi Muhammet Bozkır, otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren bir firmaya, toplamda 11 robot ve yaklaşık 34 makinanın bir noktadan birbirleriyle sanal olarak haberleştiği bir proje devreye aldıklarını ifade ederek projeyle fabrikanın akıllı fabrika olma yolunda temellerinin atıldığını ifade ediyor.

“11 robot ve 34 Makina Tek Noktadan Birbirleriyle Haberleşiyor”

Makina sektörünün önde gelen firmalarından Tezmaksan, Endüstri 4.0 odağında sanayicilere sunduğu yerli ve milli ürünleri Cubebox ve Kapasitematik’in yanı sıra farklı sektörlerde çeşitli robotlu otomasyon projeleri hayata geçiriyor. Tezmaksan İnovasyon ve İleri Teknoloji Çözüm Mühendisi Muhammet Bozkır, Sivas’ta kam mili üreten ve dünyada 80 ülkeye ihracat yapan bir firmanın fabrikasında gerçekleştirdikleri projeyle akıllı fabrikanın temellerinin atıldığını ifade ederek, toplamda 11 robotun ve yaklaşık 34 makinanın bir noktadan birbirleriyle sanal olarak haberleşebildiğini belirtiyor.

Bozkır ile fabrikaların operatörsüz çalışmasına olanak tanıyan, özellikle gece vardiyalarında üretici şirketlere yüzde 50 verimlilik sağlayan ve bir günde kurulup devreye alınan Cubebox ve işletme sahiplerinin internet olan her ortamdan makinalarını takip edebilmelerine olanak tanıyan üretim takip yazılımı Kapasitematik ile robotlu otomasyon alanındaki çalışmalarını konuştuk.

Yerli ve milli yeni iki ürününüz Cubebox ve Kapasitematik’in yurt dışındaki ürünlere göre farkları nelerdir?

Biz geliştirdiğimiz sistemde benchmark (fiyat karşılaştırması) yapıyoruz. “Yaptığımız sistem Avrupa’da nasıl bir cevap alır, fiyat beklentisini karşılar mı, aynı kalitede olabilir mi?” gibi sorularla hareket ediyoruz. Kullandığımız ürünler ve yaptığımız işçiliklerin bir Alman, İtalyan veya Fransız firmasının ürettiği ürünlerden farkı yok. Hatta daha da iyi diyebilirim. Bu nedenle fiyat-performans açısından aşağıda kalıyor. Şöyle ki benzer sistemler robotuyla beraber 100 bin avro civarlarında iken, işçiliğimiz biraz daha uygun ve know-how’ımız da kattığımız için maliyetlerini indirip 50 bin avro gibi bir fiyat rekabetiyle ortaya çıktık.

Bu fiyat rekabetinin bize sağladığı avantajla pazarda büyük bir pasta almayı hedefliyoruz. Projemizi sürekli geliştiriyor, güncellemeler yapıyoruz. Daha farklı neler yapılabiliriz, nasıl geliştirilebiliriz konusunda sürekli kafa yoruyoruz, çalışıyoruz

Cubebox ve Kapasitematik nasıl bir Ar-Ge sürecinden geçti?

Ar-Ge Birimimiz yaklaşık 4 yıl önce kuruldu. Teknoloji kiralama modeline başladığımız, teknoloji transferi yaparak makina kiraladığımız için bununla birlikte müşterilerimize Ar-Ge hizmeti vermemiz gerektiğini düşündük. Kiraladığımız makinaların yedek parçalarını, servislerini bütün hizmetlerini kiraladıklarında biz müşterilerimize bunu sağlıyoruz. Bununla beraber makinaların takibini de yapmanız gerekiyor. Müşterimiz nasıl kullanıyor, ağır bakımlarını beşinci ayda mı yoksa rutin olarak altıncı ayda mı yapmamız gerekiyor gibi bilgileri önceden geribildirim alarak aksiyon almamız gerekiyor. Bu işi kolaylaştırmak adına bununla ilgili yönetimimiz bir adım attı ve Tezmaksan Ar-Ge Bölümü’nü oluşturdu. Ar-Ge birimimiz, alanında uzman ve değerli ekip arkadaşlarımızdan oluşuyor. Ardından ekibimizi büyüterek bu makinalarda öncelikle Kapasitematik sistemini devreye aldık. Bir müşterimiz kiraladığı makinadan yola çıkarak, diğer makinalarını da sisteme entegre etmek istediğini söyledi. Talebi yönetime sunduk ve bunun bir ürün haline gelmesi gerektiğiyle ilgili bir karar aldık. Ekibimizi daha da büyüttük. Yerli firmalarımızdan da tam destek aldı ve ilgiyle karşılandı

Bu noktada neleri hedefliyorsunuz?

Öncelikle herkes makina alıyor, iş yapıyor ama kullanılan, satın alınan makinaları verimli kullanabiliyor mu? Operatörler doğru, verimli kullanabiliyorlar mı ya da işletme prosesinden kaynaklı olarak operatörler verimsiz kalıyor mu? Firmanın verimiyle alakalı operatörler doğru çalışıyor fakat iş planlaması ve iş akışında hata olduğunda verimsiz olabiliyor. Biz bu gibi sorunların önüne geçebilmek için müşterilerimize böyle bir çözüm sunduk. Aslında mevcut makinalarımızla ne kadar kapasitemizi ölçüp gerçekten makina yatırımına ihtiyacınız olup olmadığıyla ilgili müşterilerimizden geribildirimler alarak önden kestirimci faaliyet yardımıyla işin devamına yönelik bir yazılım platformu geliştirdik.

Cubebox kullanıcısına ne gibi avantajlar sağlıyor?

Bu projeyi satın alan firmalara şu avantajı sağlıyor. Genelde robotu projelendirdiğinizde, bir otomasyon sistemine daha sonra tekrardan yeni bir parçaya veya yeni bir setup’a geçtiğinizde süreç uzayabiliyor. Biz bu süreci nasıl üretime katarız, kayıp zamanı nasıl verimli hale getirebiliriz diye çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarda aynı zamanda robotu kullanan, programlayan çalışanların da eğitimli, üst düzey kişiler olması gerekiyor ki, bu konuda piyasada büyük bir açık var. Robotu programlayan kişilere çok fazla erişemiyorsunuz veya çok fazla işinizde kullanamıyorsunuz. Bu nedenle firmalara çözüm üretmek amacıyla robotu programladığınız cihazı kullanmadan, bunu daha kolay, keyifli hale nasıl getirebiliriz noktasında kafa yorduk. Bu kapsamda endüstriyel bpc diye bir yazılım geliştirdik ve içine de 2,5 eksen CAD yazılımını dahil ettik.

“Herkes makina alıyor, iş yapıyor ama kullanılan, satın alınan makinaları verimli kullanabiliyor mu? Operatörler doğru, verimli kullanabiliyorlar mı ya da işletme prosesinden kaynaklı olarak operatörler verimsiz kalıyor mu?”

Böylece kullanıcıların makina, PLC, Cubebox ve bütün sistemi bir yerden yönetebilmelerine, kolay bir şekilde programlayabilmelerine imkan sağlamış olduk. Müşterimiz yeni iş parçasına geçtiğinde hiçbir otomasyon firmasını veya bizi çağırmadan, 5 dakika gibi kısa bir sürede kendi işini çözebiliyor. Bu konuda hem yerli hem de yabancı firmalardan çok olumlu dönüşler aldık. Belli ölçülerde, 30 ve 150 çaplarda herhangi bir parçayı işleyebilirsiniz. Projenin ikinci kısım çalışmalarına devam ediyoruz. Şimdi daha büyük çaplar için çeşitler geliştiriyoruz. Sanayide çalışması için gereken tüm belgeleri tamamlandı. Patenti, CE sertifikasyonu alındı. Artık bir ürün haline gelip satışa sunma aşamasına geldi.

Hem zamandan tasarruf ediliyor hem de üretimde devamlılık sağlanabiliyor.

Elbette, 24 saat çalışabiliyorsunuz. Kurulumu da çok kısa sürüyor, 1 günde devreye alabiliyorsunuz. Uzun yıllar sektörde olduğumuz, nasıl devreye alacağımızı bildiğimiz ve prosesi nasıl yapmamız gerektiğine hakim olduğumuz için kolaylıkla devreye alabiliyoruz.

11 robot ve 34 Makina Tek Noktadan Birbirleriyle Haberleşiyor

 

 


Son Sayımız
Machine Tool Express Sayılar
Machine Tool Express Sayı 101
Machine Tool Express Sayı 100
Machine Tool Express Sayı 99
Machine Tool Express Sayı 98
Machine Tool Express Sayı 97
Machine Tool Express Sayı 96
Machine Tool Express Sayı 95
Machine Tool Express Sayı 94
Machine Tool Express Sayı 93
Machine Tool Express Sayı 92
Machine Tool Express Sayı 91
Machine Tool Express Sayı 90
Machine Tool Express Sayı 89
Machine Tool Express Sayı 88
Machine Tool Express Sayı 87
Machine Tool Express Sayı 86
Machine Tool Express Sayı 84
Machine Tool Express Sayı 83
Machine Tool Express Sayı 82
Machine Tool Express Sayı 81
Machine Tool Express Sayı 80
Machine Tool Express Sayı 79
Machine Tool Express Sayı 78
Machine Tool Express Sayı 77
Machine Tool Express Sayı 76
Machine Tool Express Sayı 75
Machine Tool Express Sayı 74
Machine Tool Express Sayı 73
Machine Tool Express Sayı 72
Machine Tool Express Sayı 71
Machine Tool Express Sayı 70
Machine Tool Express Sayı 69
Machine Tool Express Sayı 68
Machine Tool Express Sayı 67
Machine Tool Express Sayı 66
Machine Tool Express Sayı 65
Machine Tool Express Sayı 64
Machine Tool Express Sayı 63
Machine Tool Express Sayı 62
Machine Tool Express Sayı 61
Machine Tool Express Sayı 60
Machine Tool Express Sayı 59
Machine Tool Express Sayı 58
Machine Tool Express Sayı 57
Machine Tool Express Sayı 56
Machine Tool Express Sayı 55
Machine Tool Express Sayı 54
Machine Tool Express Sayı 53
Machine Tool Express Sayı 52
Machine Tool Express Sayı 51
Machine Tool Express Sayı 50
Machine Tool Express Sayı 49
Machine Tool Express Sayı 48
Machine Tool Express Sayı 47
Machine Tool Express Sayı 46
Machine Tool Express Sayı 45
Machine Tool Express Sayı 44
Machine Tool Express Sayı 43
Machine Tool Express Sayı 42
Machine Tool Express Sayı 41
Machine Tool Express Sayı 40
Machine Tool Express Sayı 39
Machine Tool Express Sayı 38
Machine Tool Express Sayı 37
Machine Tool Express Sayı 36
Machine Tool Express Sayı 35
Machine Tool Express Sayı 34
Machine Tool Express Sayı 33
Machine Tool Express Sayı 31
Machine Tool Express Sayı 30
Machine Tool Express Sayı 28
Machine Tool Express Sayı 27
Machine Tool Express Sayı 26
Machine Tool Express Sayı 25
Machine Tool Express Sayı 24
Machine Tool Express Sayı 23
Machine Tool Express Sayı 22
Machine Tool Express Sayı 21
Machine Tool Express Sayı 19
Machine Tool Express Sayı 18
Machine Tool Express Sayı 16
Machine Tool Express Sayı 15
Machine Tool Express Sayı 14
Machine Tool Express Sayı 13
Machine Tool Express Sayı 12
Machine Tool Express Sayı 11
Machine Tool Express Sayı 10
Machine Tool Express Sayı 09
Machine Tool Express Sayı 08
Machine Tool Express Sayı 07
Machine Tool Express Sayı 06
Machine Tool Express Sayı 05
Machine Tool Express Sayı 04
Machine Tool Express Sayı 03
Machine Tool Express Sayı 02
İlanlar
Abone Ol

Haber bültenimize abone olarak sektör haberlerden ve size özel fırsatlarımızdan haberdar olmak için tıklayınız.