Türkiye'nin İlk Havacılık ve Uzay Üniversitesi - Machine Tool Express Dergisi

Türkiye'nin İlk Havacılık ve Uzay Üniversitesi

Türkiye'nin İlk Havacılık ve Uzay Üniversitesi

Prof. Dr. Ünsal Ban

3 Mart 2011’de kurulan Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Hava Ulaştırma Fakültesi Pilotaj Bölümü ve İşletme Fakültesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü’ne 120 öğrenci alarak 2011-2012 Eğitim ve Öğretim yılına başlayacak. Yüzde 20’si tam burslu olarak eğitim görecek olan öğrenciler bir yıl İngilizce hazırlık okuyacaklar. Ayrıca üniversite sınavında ilk 10 bine giren şehit çocukları da ücretsiz olarak okuyabilecekler.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, bünyesinde bulunan 77 adet son teknoloji donanımlı uçak ile Türkiye’nin havacılık eğitiminde en büyük filoya sahip kurumudur. Bünyesindeki 2 havaalanı (Etimesgut-Ankara yerleşkesi ve Selçukİzmir yerleşkesi), 6 tam kapasite hangar (uygulama laboratuvarı olarak kullanılmak üzere) ve ILS cihazlı 2 operatör kulesi (Etimesgut-Ankara ve Selçuk-İzmir) ile Türkiye’de özellikle havacılık alanında altyapısı en geniş ve sağlam üniversitedir. 

Türkiye'nin İlk Havacılık ve Uzay Üniversitesi

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, bu yıl Hava Ulaştırma Fakültesi Pilotaj Bölümü ve İşletme Fakültesi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği olarak iki bölümde eğitim verecektir. İş garantili tek üniversite olma özelliğine sahiptir. Sivil havayolu şirketlerine pilot yetiştirecektir. Türkiye’de pilot eğitimi ve havacılık işletmeciliği eğitimi veren tek; dünyada ise bu dalda 37. üniversitedir.

Pilotların ilk kez akademik kariyer yapabileceklerini belirten Prof. Dr. Ünsal Ban, öğrencilerin okul hayatları boyunca 260 saat uçuş yapacaklarını söyledi. Ban, ana hedeflerinin Türkiye’nin çağ atlamasına katkıda bulunmak olduğunu da sözlerine ekledi. Önümüzdeki yıl yabancı öğrenci alacaklarını belirten Prof. Dr. Ünsal Ban bulacakları yeni bir formülle öğrencileri daha düşük maliyetlerle okutabilme fırsatı yakalayacaklarının altını çizdi. Ban: “Bir sonraki eğitim yılından itibaren astronot, host-hostes, bilet elemanı, yer hizmetleri elemanları da bizim üniversitemizde yetişecek” dedi. Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde eğitim gören öğrencilerin isterlerse iki yıl New York’ta okuyabileceklerini belirten Prof. Dr. Ünsal Ban: “Dünyanın saygın ve önde gelen üniversitelerinden biri olan Vaughn College ile yapılan akademik işbirliği ile iki üniversite arasında öğretim elemanı ve öğrenci değişim imkânı sağlandı. Öğrencilerimiz isterlerse son iki yıllarını burada okuyabilecekler ve çifte diplomaya sahip olabilecekler. Çok kampüslü ortamı sayesinde özellikle, karşılıklı eğitim uçuşları gibi havacılık uygulamalarının yapılabildiği nadir üniversitelerden biridir” dedi.

Türkiye'nin İlk Havacılık ve Uzay Üniversitesi
Etiketler: thkü   

İlginizi Çekebilir
39 Diğer İçerikler

Sayı 38
Sayı 40
2018 Tasarım ve Kodlama Tezmaksan A.Ş.