“Planlı bakım yaptırmayan, makinasını çöpe atar” - Machine Tool Express Dergisi

“Planlı bakım yaptırmayan, makinasını çöpe atar”

“Planlı bakım yaptırmayan, makinasını çöpe atar”

Response Ortho İmalat Mühendisi Aydoğan Güvenoğlu: "TEZMAKSAN’ın gerçekleştirdiği planlı bakımlar ile üretimimizde verimlilik sağladık.Muhtemel arızalara karşı temkinli yaklaşıyoruz.

Planlı bakımı ciddiye almayan sanayici, hem makinasını hem de üretimini riske atar. Bir anlık olan ve müdahalesi geciken bir arıza makinayı hurdaya çevirebilir.

Halbuki planlı bakım ile üretimdeki tüm olumsuzlukların önüne geçmek mümkün…"

Bize firmanızdan ve üretim politikanızdan bahsedebilir misiniz? 

Medikal gibi ciddi bir sektöre üretim gerçekleştiriyoruz. TEZMAKSAN ile imalathanemizdeki beş adet Brother’ı alırken tanıştık.  Piyasada hep güvenilen, sözünün eri ve çözüm odaklı bir algı yaratmıştı ancak asıl firmayı daha yakından tanımamız; TEZMAKSAN Akademi CNC Dik İşleme ve Torna Programlama Eğitimleri ile mümkün oldu.

Eğitimlerden memnun kaldınız mı?  

Genel Müdürümüz Şehmuz Işın, eğitim konusuna fazlasıyla hassas yaklaşır. İki kişi olarak eğitime katıldık. CNC Dik İşleme ve Torna Programlama Eğitimleri sırasında edindiğimiz pratik ve kısa yol bilgileri üretim alanımızda kullanıyoruz. Haliyle daha kolay çözüm üretip verimliliği artırdık. İyi ki de katılmışız. 

Planlı bakım yaptıran firmalardansınız… 

Planlı bakımı bu yıl yaptırmaya başladık. TEZMAKSAN, planlı bakımın önemine ilişkin müşterilerini sıkı biçimde takip ediyor. Planlı bakımın önemini; bu bakımların gerçekleştiği takdirde sanayicinin kazanımlarını, gerçekleşmediği taktirde kayıpları güzel sunumlarla ifade ediyor. 

TEZMAKSAN’ın planlı bakım hizmetinden memnun kaldınız mı? Kazanımlarınız neler oldu? 

Bakım sonrasında yapılan ankette memnuniyetimizi belirttik. Çünkü TEZMAKSAN, bakım konusuna çok ciddi ve prensipli yaklaştı.

Servis ekibi konusunda yetkindi. Ekip, muhtemel arızalar konusunda bizi uyardı. Tezgahlarımızda gerekli revizyonlar yapıldı ve çok büyük arızaların önüne geçildi. Hatta kayar otomatlarda yaşadığımız pek çok problem, planlı bakım sayesinde ortadan kalktı. Tezgahlarımızın duruşları azaldı. Pens ya da parça sıkışması gibi kötü vakaları daha az gördük. 

Sizce planlı bakım uygulaması neden önemli? 

Çünkü ürettiğimiz ürünü bir plan çerçevesinde işliyoruz. Bu plana sadık kalmak ve müşterimizi mağdur etmemek için tezgahın bizi yarı yolda bırakmaması gerekiyor.

Zamanla yarışırken ve “bir ürünü en kaliteli ve kısa zamanda nasıl üretiriz” gibi hesaplar yaparken; makinanın gol atması da felaketimiz olur. 

İmalat yapan firmalara planlı bakımı tavsiye ediyor musunuz? 

Planlı bakım yaptırmayan sanayici, büyük paralar ve emek harcayarak temin ettiği tezgahını çöpe atar. Olması muhtemel ve müdahalesi geç kalmış bir arıza, makinayı hurdaya çıkarabilir.

Üretimde olanlar bilir, bu çok anlık bir durum. Halbuki planlı bakımla bunun önüne geçmek mümkün…

Mühendislik Fakültelerinde “fabrika organizasyonu” ya da “tesis planlama” dersleri altında planlı bakımın önemi anlatılır…

Önemli olan bunu reel üretimde uygulamak… Response Ortho olarak şu an tam da bunu yapıyoruz. 

 


Etiketler: planlı bakım   tezmaksan bakım   

Sayı 72
Sayı 74
2018 Tasarım ve Kodlama Tezmaksan A.Ş.