Denge Oto, üretime TEZMAKSAN ile devam edecek - Machine Tool Express Dergisi

Denge Oto, üretime TEZMAKSAN ile devam edecek

1988’den bu yana mobilya, oto yedek parça, elektronik sanayi ve yan sanayi parçalarının üretimini gerçekleştiren Denge Oto Yedek Parça ve Plastik Dış Tic. Ltd. Şti; Tevfik Pekşen’in çocukluk hayallerinin eseri… Genel Müdür Tevfik Pekşen’le TEZMAKSAN teknolojilerinin üretim alanında yarattığı farkları konuştuk. 

İşe nasıl adım attınız? Neler üretmektesiniz? 

İşimiz plastik üzerine… Mobilya, oto yedek parça, elektronik sanayi ve yan sanayi parçalarını üretimini yapıyoruz. 1988’den beri bu alanda faaliyet gösteriyoruz. İşletme kurma fikrim, çocukluk hayallerimin eseri… O hayaller, iş hayatımın temelini oluşturdu. Hayalini kurduğum ülkelere gidebilmem için üretici olmam ve ihracat yapmam gerekiyordu. Kuruluş yıllarımızda sermaye sorunu yaşadım. Sektöre borçlanarak girdiğim için taahhütlerimi yerine getirememe korkularım oldu. Sıfır sermaye ile yalnızdım. Şu anda 52 kişi bu çatı altında istihdam ediliyor. Bunun dışında evlere de iş veriyor ve yan sanayi olarak hizmet alıyoruz. Dolaylı çalışanlarımızla birlikte bu sayı 800 kişiye tekabül ediyor

İhracatınızla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Ürünlerimizin yüzde 90’ı dış pazara gidiyor. Sınırlı sayıda iç pazara da üretim yapıyoruz. Elektronik sanayi ve mobilya sektörüne yaptığımız ürünlerin tamamı dışarı gidiyor. Yan sanayi ürünlerimizi Çin dahil her yere ihraç ediyoruz. Tamamen kendi üretimimiz olan ürünlere gelince Avrupa ve Kuzey Afrika’da varız. Şimdi Güney Amerika’ya açılıyoruz.

İlk manuel tezgahlarla üretime başlamışsınız. TEZMAKSAN teknolojileriyle yolunuz nasıl kesişti? 

Kurulduğumuz yılın bize yarattığı maddi zorluklar sebebiyle işe manuel tezgahlarla adım attık ancak üretim, teknolojik yeniliklerden geri kalmayı affetmiyor. TEZMAKSAN’ı çok uzun süredir tanıyoruz. Tanıdığımız yıllardan bu yana edindiğimiz gözlem: TEZMAKSAN, piyasada çok bilinçli ve kendinden emin şekilde ilerledi. TEZMAKSAN’la alışverişimiz devam ediyor çünkü TEZMAKSAN ile iş yaparken insanın başı ağrımıyor. Aklımızda soru bırakmadı. Çünkü hem sattığı makinanın hem de yaptığı işin arkasında bir firma… 

Bugün hangi TEZMAKSAN markalarıyla çalışıyorsunuz? TEZMAKSAN teknolojileri ile üretiminizde nasıl farklar oldu? 

Kalıphanemizin neredeyse tamamına yakını TEZMAKSAN teknolojisi… Brother S700X1 İşleme Merkezi, Mitsubishi Tel ve Dalma Erezyon, Ecowin, Frontier gibi markaları temin ettik. Bu ileri teknoloji ve sağlam tezgahlar ile imalatımız serileşti. Dışa bağımlılığımız azaldı. Dışarıya yaptırabileceğimiz pek çok süreci kendi içimizde daha kısa sürede ve daha az maliyetle gerçekleştirebiliyoruz. Yüksek teknoloji, kalite limitlerini sınırsızlaştırıyor. Kaliteyle birlikte zaman da kazanınca kapasite artışına gittik. En önemlisi zaman kaybının önüne geçmek… Çünkü vakit, nakittir. 

TEZMAKSAN’la verimli işbirliğiniz gelecekte de devam edecek mi? ​
​TEZMAKSAN’ın hizmetleri ve firma kültürü bizi oldukça memnun ediyor. Satış sonrası ve servis hizmetleri de çok nitelikli. Periyodik olarak planlı bakım yaptırıyoruz.

Gelecekte de TEZMAKSAN’la çalışmaya devam edeceğiz. 

 

 


Etiketler: tezmaksan   üretim   denge oto   

Sayı 72
Sayı 74
2018 Tasarım ve Kodlama Tezmaksan A.Ş.